• Μεσοθεραπεία
  • Υποβλήθηκε 16/03/2023

ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΕ ΠΡΗΞΙΜΟ Κ ΜΑΥΡΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΤΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται, από την ηλικία σας. Σε νεαρές ηλικίες κάτω από 35 έτη συνιστώνται εξειδικευμένες θεραπείες με ενέσιμα υλικά σε συνδυασμό με λέιζερ και ραδιοσυχνότητες.
    Στις μεγαλύτερες ηλικίες , πολλές φορές μόνο η χειρουργική επέμβαση μπορεί να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά το πρόβλημά σας.

    Αντωνιάδης Αθανάσιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Υπάρχουν διάφορες θεραπείες που μπορούν να βοηθήσουν, όπως μεσοθεραπείες και σε κάποιες περιπτώσεις η έγχυση υαλουρονικού οξέος.Για να μπορέσω να σας εκφράσω μια πιο συγκεκριμένη άποψη είναι απαραίτητη η κλινική εξέταση.

    Κανακίδου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • το πρήξιμο μπορεί να θέλει βλεφαροπλαστική.Οι μαυροι κυκλοι δύσκολα φεύγουν

    Καποσίτας Νώντας

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αθήνα

  • Fraction co2 laser. Βλεφαροπλαστική αναλόγως της κλινικής σας εικόνας.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Ειδική ενέσιμη θεραπεία ή χειρουργική βλεφαροπλαστικη

    Σταμπολίδης Νεκτάριος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Ειδική μάσκα με κρυοθεραπεια

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Από την εικόνα που περιγράφετε θα μπορούσατε να επωφεληθείτε είτε από την εφαρμογή ειδικού υαλουρονικού στην περιοχή του κάτω βλέφαρου ( εφαρμόζουμε με ειδικη ατραυματική τεχνική κ κάνουλα που κάνει ανώδυνη εντελώς τη διαδικασία κ χωρίς κίνδυνο εκχυμώσεων) ή μεσοθεραεπείες που βοηθούν στην ενυδάτωση και θρέψη της περιοχής

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Μπορείτε να δοκιμάσετε πηλινγκ για μαύρους κύκλους ,ειδικά για τα βλέφαρα ,ειδικές μεσοθεραπειες επίσης για το πρήξιμο

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • μεσοθεραπεία για μαύρους κύκλους

    Παντελίδη Κλέλια

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Όλα αυτά αντιμετωπίζονται εξατομικευμένα. Υπάρχουν πολλές μέθοδοι επεμβατικές και μη επεμβατικές. Μπορείτε να κάνετε μεσοθεραπεία και διάφορες άλλες τεχνικές που υπάρχουν

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Δυστυχώς δεν μπορούμε να προτείνουμε συγκεκριμένη θεραπεία, καθώς οι αιτίες για το πρήξιμο και τους μαύρους κύκλους είναι πολλών ειδών και αντίστοιχες είναι και οι θεραπείες. Πρέπει να το δούμε από κοντά για να προτείνουμε τι ταιριάζει σε εσάς.

    Χαϊτά Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • καθαρίζουμε βλεφαρίτιδες με το γνωστό τρόπο (lotemax X4 για 7 μέρες-Χ2 για 14 μέρες άμφω) κ βάζουμε μάσκες παγωμένες από την ψύξη για 10 λεπτά.κοιμόμαστε λίγο ψηλά, με 3 μαξιλάρια κ εαν μπορούμε, μιά ώρα παραπάνω

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Οφθαλμίατρος

    Πύργος

  • Καλησπέρα σας.
    Ανάλογα το πρόβλημα αποφασίζουμε και τη θεραπεία. Το πρήξιμο στα μάτια μπορεί να οφείλεται σε κατακράτηση υγρών ή σε πρόπτωση λίπους . Οι μαύροι κύκλοι μπορεί να οφείλονται και αυτοί σε διάφορες αιτίες όπως γενετικοί παράγοντες , μελάγχρωση ή λέπτυνση του δέρματος.
    Σε κάθε περίπτωση η θεραπεία αποφασίζεται μετά από κλινική εξέταση.
    Σας ευχαριστούμε

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Θεραπεία αναζωογόνησης και ενυδάτωσης του δερματος με μεσοθεραπεία που περιέχει ορό υαλουρονικού οξέος και ειδικά πεπτίδια καθώς και θεραπεία σύσφιγξης του δέρματος με laser fractional co2, RF, και άλλα ή με μικρό βελόνες . Οι θεραπείες είναι εξατομικευμένες ανάλογα το τύπο δερματος και τα ειδικά χαρακτηριστικά του προβλήματος .

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Boosters, Βλεφαροπλαστική, υαλουρονικο… εξαρτάται από την κλινική σας εικόνα.

    Derma & Beauty

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Μελίσσια

  • Υπάρχουν διάφορες θεραπείες. Πρώτα από όλα πρέπει να εντοπιστεί αν αυτό είναι δυνατό, αν υπάρχει κάποια αιτιολογία για αυτά τα συμπτώματα, όπως αλλεργία, θυροειδοπάθεια, αναιμία, σάχαρο ενώ καταστάσεις όπως κάπνισμα, κακός ύπνος, κακή διατροφή, μπορούν να προκαλέσουν τέτοιες διαταραχές. Ακόμη και κάποια φάρμακα μπορούν να προκαλέσουν τέτοια συμπτώματα. Από εκεί και πέρα, θεραπευτικά μπορεί να γίνει μεσοθεραπεία, ειδικά peelings για την περιοφθαλμική περιοχή, υαλουρονικό λεπτόρευστο, ενώ σε έντονα πρηξίματα μπορεί να εφαρμοστεί καυτηριασμός με συσκευή πλάσματος, λέιζερ CO2 ή βλεφαροπλαστική.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχουν πολλές θεραπείες ανάλογα με την σοβαρότητα του προβλήματος. Από έγχυση υαλουρονικού οξέος, εφαρμογή αποχρωματιστικού peeling και μεσοθεραπείας μέχρι κάτω βλεφαροπλαστικής και έγχυση nanofat.

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Πιθανοτατα χρεαζεστε κατω βλεφαροπλαστική.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες