• Μελάνωμα
  • Υποβλήθηκε 04/03/2023

Εμφανίστηκε δερματικό σημάδι στον μηρό με ακανονιστα πλαίσια& μαύρα στιγματα επάνω. Δεν πονάει, δεν ματώνει. Κατοπιν χαρτογράφησης σε όλο το σώμα δε βρέθηκε κακοήθεια αλλα εκείνο το σημείο χαρακτηρίστηκε ως « δυσπλαστικός σπίλος που χρήζει αφαίρεσης» , κάτι που θα γίνει άμεσα. Υπάρχει περιπτωση μελανώματος που δεν έγινε αντιληπτό από δερματιλογική εξέταση & χαρτογράφηση;

21 ειδικοί απάντησαν

  • Σε καμία εξέταση με δέρματος, χωρίς βιοψία δεν μπορεί να αποδειχθεί με ακρίβεια η κακοήθεια μιας βλάβης.
    Εάν αφαιρεθεί ο σπίλος και γίνει η βιοψία , τότε θα επαληθευτεί η αρχική διάγνωση.

    Αντωνιάδης Αθανάσιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Ο δυσπλαστικός σπιλος είναι σπιλος ο οποίος έχει ομοιότητες με το μελάνωμα οπτικά. Για να αποφασίσουμε ότι μία τέτοια δερματική βλάβη θέλει αφαίρεση άμεσα πρέπει να έχει κάποια χαρακτηριστικά που να κινούν υποψίες και να το κάνω να μοιάζει περισσότερο με μελάνωμα. Η ακριβής διάγνωση θα γίνει όμως μόνο με βιοψία . Ο δερματολόγος δεν μπορεί να ξέρει μόνο με το μάτι και μόνο με την χαρτογράφηση ότι ένας δυσπλαστικός σπίλος είναι μελάνωμα είναι απλώς δυσπλαστικός σπιλος. Αν μπορούσε μόνο οπτικά να σας βεβαίωση ότι δεν είναι μελάνωμα δεν θα είχε τότε νοημα η βιοψία. Η βιοψία λοιπόν είναι απαραίτητη σε τέτοιες περιπτώσεις.

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Ο Δυσπλαστικος Σπιλος πρέπει να αφαιρείται σε υγιή όρια .Υπάρχει πιθανότητα 2 έως 3 τις εκατό να εξελιχθεί σε μελανωμα η ιστολογική εξέταση θα δείξει εάν είναι μελανωμα

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Η βιοψια θα μας δώσει την απάντηση που ζητατε

    Αγγελόπουλος Απόστολος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός - Ειδικός Λαπαροσκοπικής Χειρουργικής

    Θεσσαλονίκη

  • Την τελική και οριστική απάντηση θα τη δώσει η ιστολογική εξέταση του σπίλου μετά την αφαίρεσή του από χειρουργό.

    Σμπαρούνης Σπυρίδων

    Γενικός Χειρουργός

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο αν και σπάνιο.

    Δοντάς Ιωάννης

    Χειρουργός - Πρωκτολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Εφοοσον χρηζει αφαιρεσης, αφαιρεστε τον για να σας φυγει η εγνοια.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες

  • Η διάγνωση ή ο αποκλεισμός του μελανώματος μπορεί να γίνει μόνο με την αφαίρεση του μορφώματος και την ιστοπαθολογική του εξέταση.

    Κανακίδου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Με βάση τα κλινικά στοιχεία ο σπίλος χαρακτηρίστηκε δυσπλαστικος ..όμως για να είμαστε σίγουροι αφού θα αφαιρεθεί ο σπιλος θα σταλεί και βιοψία όποτε θα έχετε και μέσω ιστολογικής εξέτασης το αποτέλεσμα όποτε δεν θα έχετε κάποια αμφιβολία μετά

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Συνηθως η εικονα του μελανωματος ειναι χαρακτηριστικη και ενας εμπειρος δερματολογος μπορει αμεσα να το διακρινει απο εκει και μετα ο δυσπλαστικος σπιλος πρεπει να αφαιρειται αμεσα για να μην εξαλλαχθει

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας η δερματολογική εξέταση βάσει κάποιων κριτηρίων θέτει την ένδειξη για εκτομή του συγκεκριμένου σπίλου. Η ιστολογική του παρασκευάσματός μετά την χειρουργική εκτομή επι υγιών ορίων πάντα είναι αυτή που θα μας πει τι ακριβώς σπίλος είναι.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Εφ''όσον έχει δρομολογηθεί επέμβαση αφαίρεσης, θα γίνει και ιστολογική εξέταση και βιοψία που θα πιστοποιήσει ή μη την ύπαρξη μελανώματος. Υπο κανονικές συνθήκες, ένας μέσος δερματολόγος, είναι ικανός με την κλινική εξέταση, την δερματοσκόπηση και την χαρτογράφηση να διαγνώσει ένα μελάνωμα.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Καλησπέρα σας.
    Οι δερματολόγοι είναι οι κατεξοχήν ειδικοί για να αναγνωρίσουν μία ύποπτη δερματική βλάβη. Είναι πολύ σπάνιο να μην αναγνωρίσουν βλάβες όπως το μελάνωμα. Την τελική διάγνωση τη δίνει όμως πάντα η βιοψία αφού έχει γίνει αφαίρεση.
    Ο δερματολόγος σας σύστησε να γίνει αφαίρεση γιατί οι δυσπλαστικές βλάβες είναι δυνητικά επικίνδυνες.
    Σας ευχαριστώ πολύ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Δεδομένης της χαρτογράφησης που έχει προηγηθεί, η πιθανότητα να προκύψει κάποια κακοήθεια είναι μικρή. Σε κάθε περίπτωση όμως, απολύτως έγκυρη διάγνωση πραγματοποιείται με τη βιοψία, η οποία και οφείλει να σταλεί υποχρεωτικά κατά την αφαίρεση του ευρήματος.

    Μακρυγιώργης Κωνσταντίνος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Η χειρουργική αφαίρεση του σπίλου είναι ο ασφαλέστερος τρόπος για να αφαιρεθεί και να σταλεί για βιοψία που το αποτέλεσμα της είναι η οριστική διάγνωση

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Η ιστολογική απάντηση θα μας δώσει τα στοιχεία γιαβτο είδος των κυττάρων και το κατα πόσο έχει εξαιρεθεί πλήρως η βλάβη. Οι δυσπλαστικοί σπίλοι καλό είναι να αφαιρούνται, προληπτικά . Ορθά λοιπόν αποφασίστηκε από τον ιατρό σας να αφαιρέσετε τονδυσπλαστικό σπίλο, προληπτικά.

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Οι δυσπλαστικοί σπίλοι είναι ισχυρός παράγοντας κινδύνου για την ανάπτυξη μελανώματος. Μπορούν να διακριθούν σε δύο ομάδες. Σε αυτούς που ανευρίσκονται σε μέλη οικογενειών στις οποίες τουλάχιστον δύο μέλη έχουν παρουσιάσει μελάνωμα, και σε αυτούς χωρίς οικογενειακό ή ατομικό ιστορικό μελανώματος. Στη δεύτερη ομάδα ο σχετικός κίνδυνος ανάπτυξης μελανώματος είναι < του 10% για ολόκληρη τη ζωή, ενώ στην πρώτη αγγίζει το 100%.

    Όταν τεθεί η υποψία δυσπλαστικού σπίλου συνίσταται η χειρουργική αφαίρεσή του (αφαιρετική βιοψία). Το παρασκεύασμα στέλνεται πάντα για ιστολογική εξέταση, η οποία θα επιβεβαιώσει την κλινική υποψία με καθιερωμέν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βλασταράκος Πέτρος

    Πλαστικός, Επανορθωτικός και Αισθητικός Χειρουργός

    Ελληνικό

  • Ο βασικός λόγος για τον οποίο γίνεται σύσταση για αφαίρεση, είναι το γεγονός πως ο συσγκεκριμένος σπίλος θεωρείται "ύποπτος". Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα πως υπάρχει κακοήθεια. Ενδέχεται να την εμφανίσει στο μέλλον. Καλό είναι λοιπόν να αφαιρεθεί χειρουργικά με τα λεγόμενα "ογκολογικά όρια". Να αφαιρεθεί δηλάδή σα να ήταν κακοήθεια και να αποσταλλεί προς ιστολογική εξέταση.

    Παπαϊωάννου Χρήστος

    Γενικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Η ιστολογική εξέταση που θα γίνει μετά την αφαίρεση θα δώσει την απάντηση και την διάγνωση.

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Η εικόνα της κλινικής εξέτασης και χαρτογράφησης είναι βασισμένη στις γνώσεις και τις εμπειρίες του ιατρού που σας εξέτασε. Ωστόσο η σίγουρη διάγνωση μπαίνει μόνο μετά την χειρουργική εκτομή και ιστολογκή εξέταση. Σε κάθε περίπτωση ενας δυσπλαστικός σπίλος καλό είναι να αφαιρείται χειρουργικά.

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΣΠΑΝΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΘΟΣ.ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ Ο ΔΥΣΠΛΑΣΤΙΚΟΣ ΣΠΙΛΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΜΕΤΑΛΑΧΘΕΙ ΣΕ ΚΑΚΟΗΘΕΙΑ

    Κανακάκης Χρήστος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς