• Λιποαναρρόφηση
  • Υποβλήθηκε 31/01/2023

Γεια σας,για high definition λιπογλυπτικη κοιλιας για six pack μπορει να γινει με τοπικη και μεθη και οχι με γενικη αναισθησια?Αν ναι υπαρχει πονος κατα την διαρκεια της επεμβασης?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Φυσικά
    Συνήθως γίνεται με μέθη και χωρίς αίσθηση πόνου διεγχειρητικά

    Σταμπολίδης Νεκτάριος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Σε γενικές γραμμές η τοπική και μέθη είναι μέθοδος αναισθησίας που βοηθάει αρκετά στο να μην πονάμε. Κάθε μέθοδος είναι με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της. Δε συγκρίνεται όμως με την γενική αναισθησία όπου δεν καταλαβαίνει κανένας απολύτως τίποτα κατά την επέμβαση.

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Ναι μπορεί να γίνει με τοπική και μέθη. Συνήθως δεν είναι καθόλου επώδυνο, αλλά αυτό μπορεί να διαφέρει από ασθενή σε ασθενή.

    Κανακίδου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Συνήθως γίνεται με τοπική και μέθη ανάλογα και με την περίπτωση
    Πόνος δεν υπάρχει κατά τη διάρκεια της επέμβασης και μετά την επέμβαση στη συντριπτική πλειοψηφία απαιτείται μόνο παυσίπονο τύπου Depon για λίγες ημέρες

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Γεια σας μπορεί να γίνει με τοπική και μέθη όταν δεν είναι μεγάλη ποσότητα του λίπους που πρέπει να αφαιρεθεί. Δεν υπάρχει πόνος παρά μόνο όταν παρατείνεται η επέμβαση για να αφαιρεθεί περισσότερο λίπος.

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Καλησπέρα σας.
    Με τοπική αναισθησία δε θα το πρότεινα προσωπικά γιατί είναι μεγάλη περιοχή για να αναισθητοποιηθεί με γνώμονα ένα καλό αποτέλεσμα.
    Με μέθη μπορεί να διενεργηθεί και σε περίπτωση που ο ασθενής εξακολουθεί να πονάει θα χρειαστεί να λάβει γενική αναισθησία εκείνη την ώρα.
    Σας ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Εξαρτάται από το πόσο έντονο είναι το πρόβλημα. Πόνος ήπιος μπορεί να υπάρχει αν και το διάλυμα που εγχέεται έχει τοπική αναισθησία. Γενικά προτιμάται την γενική αναισθησία

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Βεβαίως. Η λιπογλυπτική με τεχνολογία υπερήχων Vaser που εφαρμόζω στο ιατρείο μου είναι ελάχιστα επεμβατική, ενώ πραγματοποιείται με τοπική αναισθησία ή μέθη. Κατά τη διάρκεια της επέμβασης δεν θα έχετε καμία απολύτως ενόχληση.

    Μακρυγιώργης Κωνσταντίνος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ευχαριστω για την επικοινωνία, μπορει να γινει με τοπικη ή μεθη κ δεν υπαρχει πονος.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες