• Λιποαναρρόφηση
  • Υποβλήθηκε 19/09/2023

Γεια σας!! Έχω χάσει 30 κιλά αλλά λόγο έντονης γυμναστικής δεν έχω χαλάρωση καθόλου. Η ερώτηση είναι ότι τωρα είμαι 85 και ο τελικός στόχος είναι τα 70. Αν κάνω τωρα λιποαναρροφηση λιπομεταφορα κοιλια γλουτούς, και χάσω στην πορεία τα υπόλοιπα 15 κιλά θα χαλάσει ότι αποτέλεσμα μου δώσει η διαδικασία της λιπομεταφορας? Ευχαριστώ

7 ειδικοί απάντησαν

  • Μπράβο σας για την προσπάθεια και τους στόχους σας! Εφόσον σκοπεύετε και βρίσκεστε στη διαδικασία απώλειας 15 κιλων, δεν επηρεάζει ιδιαίτερα το αποτέλεσμα της λιποαναρρόφησης, αλλά μπορεί να επηρεάσει σε κάποιο βαθμό που δεν μπορούμε ακριβως να προσδιορίσουμε ίσως το αποτέλεσμα της λιπομεταφορας, καθώς ένα μέρος του λίπους μετά τη λιπομεταφορα απορροφάται, αλλά όσο μείνει μένει για πάντα. Καλό είναι να σας δει ειδικός της ειδικότητάς μας και να σας εξετάσει από κοντά.

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Θα χαλάσει

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Ναι θα αλλάξει . Καλύτερα να φτάσετε στο επιθυμητό σας βάρος και μετά να προβείτε σε οποιαδήποτε επέμβαση

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Όταν χάνεται λίπος, χάνεται από παντού. Ως εκ τούτου υπάρχει πιθανότητα να μειωθεί το αποτέλεσμα. Ιδανικά όλες οι επεμβάσεις γίνονται όταν φτάσετε στον επιθυμητό στόχο και διατηρείστε το βάρος σας για 6 μήνες

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλύτερα να φτάσετε στο επιθυμητό βάρος κ μετά να προβείτε σε οποιαδήποτε επέμβαση

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες

  • Οι παρεμβάσεις στις λιποαποθήκες του σώματος μας, είναι καλύτερο να γίνονται αφού έχουμε σταθεροποιηθεί στα κιλά μας. Εξαίρεση μπορεί να γίνει σε περίπτωση που επιθυμούμε «καταστροφή» των επίμονων λιποαποθηκων που έχουμε και που θα μας βοηθήσει στο να βελτιώσουμε γρήγορα την αυτοεκτίμηση μας. Παραδείγματος χάριν, θα μπορούσατε να υποβληθείτε σε λιποαναρρόφηση του λίπους στην περιοχή των μηρών/βραχιόνων ή στην περιφέρεια της κοιλιάς. Λιπομεταφορα όμως θα ήταν καλύτερο να κάνετε αφού έχετε φτάσει στο επιθυμητό βάρος.

    Ματζούκας Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Η λιποαναρρόφηση αφορά το τοπικό λίπος από τις περιοχές που υπάρχει περίσσεια λίπους όταν έχουμε τον φυσιολογικό δείκτη μαζας σώματος.
    Αν μειωθεί το βάρος σας μετά την λιπομεταφορά θα βελτιωθεί το αποτέλεσμα της κοιλιάς αλλα θα χαλάσει το αποτέλεσμα στους γλουτους.

    Τζιβαρίδου Δέσποινα-Νέλλη

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς