• Λεύκανση δοντιών
  • Υποβλήθηκε 12/02/2024

Καλησπερα, θελω να κανω λεύκανση ομως τα δυο μπροστά πλαγιά δοντια ειναι γέφυρα Maryland. Γινεται να εφαρμοστεί καποιο είδος λεύκανσης ώστε να φαινεται ομοιόμορφο;;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει αν κάνετε λεύκανση να αλλάξετε και την maryland στο μετέπειτα χρώμα των δοντιών.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Τα λευκαντικα υλικα δρουν μοναχα σε φυσικα δοντια.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα. Δεν γίνεται λεύκανση σε προσθετικές εργασίες ούτε σε σφραγίσματα. Κάντε την λεύκανση, δείτε το αποτέλεσμα που θα σας φέρει και μετά αποφασίζετε εάν σας ενοχλεί η διαφορά τόσο ώστε να θέλετε να αλλάξετε την Maryland ή εάν είναι οκ στο σύνολο.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Καλημέρα σας.Δεν λευκαινουν τα προσθετικα υλικα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Είτε η πορσελάνη, είτε το ζιρκόνιο, σε μία γέφυρα Maryland, δεν αλλάζει χρώμα με τον κλασσικό τρόπο λεύκανσης. Είτε αλλάζετε την γέφυρα Maryland, είτε κατασκευάζεται ειδική προσθήκη/όψη που τοποθετείται στην γέφυρα με βάση το νέο χρώμα της λεύκανσης. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Όχι, το αποτέλεσμα της λεύκανσης δεν είναι δεδομένο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Ο λευκαντικός παράγοντας επιδρά μόνο σε φυσικά δόντια

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Δυστυχως οχι,αν κανετε λευκανση θα πρεπει να αλλαξετε την εργασια που εχετε βαλει,ωστε να προσαρμοστει στο χρωμα που θα προκυψει.Οποτε θα σας ελεγα να μην την κανετε,εκτος αν σχεδιαζετε ηδη να αλλαξετε την εργασια που εχετε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Φυσικά! Να είστε καλά!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα