• Λεύκανση δοντιών
  • Υποβλήθηκε 09/01/2024

Καλησπέρα σας και καλη χρονιά! Έχω 2 μπροστινα απονευρωμενα δοντια, στο ενα πριν 4χρονια ειχαμε βαλει οψη ριτινης, και το δεύτερο μετα την περσινη απονευρωση εχει μαυρισει όλο μεχρι ψηλα στο ούλο. Τι θα προτεινατε για ομοιομορφο αποτελεσμα; Ευχαριστώ!

19 ειδικοί απάντησαν

  • καλή χρονιά! Εσωτερικη λευκανση στο δοντι που εχει μαυρισει.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Θα πρότεινα όψεις ζιρκονίου ή θήκες ζιρκονίου μιας και μιλάμε για πρόσθια περιοχή και θέλουμε να πετύχουμε το μέγιστο αισθητικό αποτέλεσμα.

    Παναγιωτάκη Σοφία

    Οδοντίατρος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας. Αν δεν πετυχαινει το επιθυμητό αποτέλεσμα με μια εσωτερική λεύκανση,καθως και με οψεις,τοτε το τέλειο αποτέλεσμα ειναι να βάλετε 2 στεφάνες ζιρκονίου ή ολοκεραμικες.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλημέρα σας. Πλέον έχουμε διαθέσιμα πολλά υλικά στην προσθετική που μπορούμε και να διορθώνουμε και το χρώμα και το σχήμα των δοντιών. Για την περιπτωσή σας θα πρότεινα όψεις και στεφάνες ζιργκονίας.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Εσωτερική λεύκανση κ όψεις πορσελάνης.,, Ή θήκες.
    Ευχαριστώ

    Γρεβενίτης Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Λαμία

  • Εσωτερικη λευκανση του δοντιου που εχει μαυρισει και βλεπουμε

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • ισως σε συννενοηση με τον οδοντιατρο σας να πρεπει να κανετε εσωτερικη λευκανση και οψη ρητινης επισης

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπερα και χρονια πολλα!Η τοποθετηση στεφανων θα ηταν η καλλιτερη λυση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Να γίνουν και στα 2 θήκες ζιρκόνια η οψεις πορσελάνης.. ανάλογα με το ποσό μαύρα ειναι

    Παπαδόπουλος Σωκράτης

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας και καλή χρονιά! Η δυσχρωμία των ενδοδοντικά θεραπευμένων δοντιών μπορεί να αντιμετωπιστεί με συντηρητικές θεραπευτικές μεθόδους όπως εξωτερική ή εσωτερική λέυκανση, όψη ρητίνης ή πορσελάνης , στεφάνη ολικής κάλυψης. Η επιλογή εξαρτάται από την κατάσταση του δοντιού , πόσο συντηρητική ή επεμβατική θέλουμε να είναι η θεραπεία μας και το κόστος.Ευχαριστώ

    Τσικρικού Ελένη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας. Από τις πιο συντηρητικές προσεγγίσεις είναι η εσωτερική λεύκανση απονευρωμενων κ των δύο, κ εκ νέου όψεις
    ρητίνης. Η αμέσως επόμενη λύση είναι όψεις ζιρκονίου, πορσελάνης ή όψεις e max. Κ οι δύο λύσεις μπορούν να δώσουν ομοιόμορφο αποτέλεσμα. Ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • θα μπορουσαν να μπουν δυο θηκες η ακομα καλυτερα δυο οψεις πορσελανης οπου τα δοντια τροχιζονται καλυτερα κ το αισθητικο αποτελεσμα ειναι οσο πιο κοντα στο φυσικο,αλλα κοστιζει ακριβοτερα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλό θα ήταν να βάλετε όψη ρητίνης κ στα δυο αλλά το πιο άρτιο αισθητικά οτρκεσμα θα το έχετε με ολοκεραμικες σταφανες

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μπορεί να γίνει εσωτερική λεύκανση. Αυτή τη διαδικασία κάνουμε στα απονευρωμενα δόντια. Και έχει πολύ ωραίο αποτέλεσμα

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Ή όψη ρητίνης, ή θήκη*την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Εσωτερικη λευκανση αλλα για οριστικο και μονιμο αποτελεσμα 2 στεφανες

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα! για να επανέλθει το χρώμα θα πρέπει να γίνει εσωτερική λεύκανση στο δόντι αυτό γιατι με όψη μόνο το πιθανότερο είναι πως θα "φεγγίζει" απο μέσα το μαύρο αυτό χρώμα

    Μοσχονάς Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Θα πρότεινα δύο ολοκεραμικές στεφάνες στα 2 μπροστινά δόντια.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Όλο κεραμικές Στεφανες είναι μάλλον η καλύτερη λύση.

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι