• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 10/04/2023

Καλημέρα σας, πριν 23 χρόνια έκανα laser επαναφορά μυωπίας και μετεγχειρητικά μου έμεινε μίσος βαθμός από 6 που είχα. Επίσης μου είχαν πει ότι το βράδυ η όραση μου δεν θα είναι το ίδιο καλή. Τώρα μου βρήκαν ενάμιση βαθμό , είναι φυσιολογικό? Επίσης πρέπει να σας πω ότι είμαι διαβητικός για πάνω από 10 χρόνια , ευχαριστώ

14 ειδικοί απάντησαν

  • όσο αυξάνεται ο οπτικός κάματος, ο ήδη μυωπικός φακός του ματιού πιθανότατα υποδέχεται το στρες με "αύξηση μυωπίας"..αλλη αιτία θα μπορούσε να είναι ένας καταρράκτης, είτε οιδηματικός είτε πυρηνικός

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Οφθαλμίατρος

    Πύργος

  • Δεν γράφεται ποσα χρονια εχουν περασει απο την επεμβαση.
    Μπορει να αλλαξουν λιγο οι βαθμοι.
    Οσο αφορα την οραση, ολοι οι μυωπες βλεπουν λιγο χειροτερα το βράδυ

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα , αν εχετε κάνει λασερ πριν από 23 χρόνια ( που ειναι αρκετά ) υπάρχει περίπτωση να αλλάξει ειδικά αν είστε πάνω από 50 . Τώρα , στους διαβητικούς ειναι πιο συχνή η εμφάνιση του καταρράκτη και σε πιο μικρή ηλικία (σαν αποτέλεμα έχει μια μικρή αύξηση της μυωπίας ) , επίσης σε ένα αρρύθμιστο διαβήτη μπορεί να εμφανίστουν ψευδές διαθλαστικές ανωμαλίες τύπου μυωπία υπερμετρωπία …
    Χρέιαζετε διαθλαστικός έλεγχος και σίγουρα ένα σωστό έλεγχο με βυθοσκόπηση !!
    Ευχάριστος να σας κάνουμε μια εκτιμηση όποτε θέλετε

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Έχει περάσει 1/4 του αιώνα από τότε που κάνατε το λέιζερ. Όπως εσείς έχετε αλλάξει έτσι έχουν αλλάξει και τα μάτια σας.Αυτό που αλλάζει συνήθως είναι ο κρυσταλλοειδή φακός και μαζί με αυτόν αλλάζουν (όχι απαραίτητα) και οι βαθμοί σας.

    Γκόγκος Μανώλης MD Laser Inc.

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Θήβα

  • μετα από 23 χρονια και οντας διαβητικός, οντως δεν θα μου φαινοταν περιεργο, που σας βρηκαν μυωπια. Γενικα σε διαβητικούς εχουμε αυξομειωσεις στους βαθμους συχνα, και αναλογως την κατασταση του διαβητη. Συστηνουμε τακτικους 6-12μηνιαιους ελεγχους με βυθοσκοπηση

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Ο σακχαρώδης διαβήτης πάρα πολλές φορές συσχετίζεται με μεταβολή της διαθλαστικής δύναμης του οφθαλμού, ανάλογα με τα επίπεδα του σακχάρου στο αίμα. Οπότε, σε αύξηση του σακχάρου αίματος παρατηρείται αρκετές φορές αύξηση της μυωπίας λόγω εξοίδησης του κρυσταλλοειδούς φακού.
    Για κάθε απορία σας ή διευκρίνιση, στη διάθεσή σας!

    Κάππος Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Υπάρχει πιθανότητα να επανέλθει η μυωπία μέχρι κάποιο βαθμό . Ωστόσο απαιτείται έλεγχος γιατί και η ρύθμιση του σακχάρου παίζει ρόλο στη διαθλαστική δύναμη του φακού .

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Οφθαλμίατρος

    Κουκάκι

  • Λόγω του διαβήτη θα μπορούσε να ειναι φυσιολογικό να υπάρχει διαθλαστική εκτροπή παρά την διόρθωση σας με laser στο παρελθόν. Από την άλλη όμως μια μυωπική στροφή ίσως κρύβει κάποια κερατεκτασία λόγω της επέμβασης με laser και χρειάζεται να γίνει διαθλαστικός και τοπογραφικός τομογραφικός έλεγχος του κερατοειδούς. Σε κάθε περίπτωση μπορεί να γίνει διόρθωση του προβλήματος σας.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Να κανετε συχνα βυθοσκοπηση λογω του οτι ειστε διαβητικος.Τα νουμερα σας μπορει να εχουν αλλαξει για πολλους λογους, ενας απο αυτους ειναι ο καταρρακτης.

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Εαν τα ζαχαρο σας δεν ρυθμιζεται ικανοποιητικα και η γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη ειναι αρκετα αυξημενη τοτε μπορει σε αυτο να οφειλεται η αυξηση της μυωπια σας.Μπορει επισης να οφειλεται στην αναπτυξη πυρηνικου καταρρακτη.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Δεν ξερω την ηλικια σας.
    Εαν ειστε γυρω στα 60 ισως εχετε αρχη καταρρακτη.
    Αυτο δικαιολογει την αυξηση της μυωπιας σας.
    Επισης και το σακχαρο κανει αλλαγη στην οραση.
    Καντε πληρη οφθαλμολογικο ελεγχο να δούμε που οφειλεται.
    Βυθοσκοπηση με Goldman.
    O. C. T. Ελεγχος της ωχρας κηλιδας.
    Ελεγχο καταρρακτου.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μαλλον ξεκιναει καταρρακτης.Ε χετε δυο επιβαρυντικους παραγοντες την μυωπια και το διαβήτη.
    Οταν πέσει η όραση και δεν διορθώνει ικανοποιητικα με γυαλιά θα τον χειρουργήσουμε.

    Γκορίτσα Άννα

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Είναι φυσιολογικό γιατί το διαθλαστικο αποτέλεσμα μιας επεμβασης laser μπορεί να αλλάξει με το πέρασμα της ηλικίας αλλά και σε συνδυασμό με αλλοιώσεις του κερατοειδούς ή του κρύσταλλοείδους φακού. Επίσης ο διαβήτης είναι ένας παράγοντας που μπορεί να μεταβάλλει την διάθλαση.

    Στεφάνου Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Αυτή η δημιουργία ενάμισυ βαθμού πιθανόν είναι μυωπικος καταρράκτης που μπορεί να οφείλεται εν μέρει στον σακχαρώδη διαβήτη που επιταχύνει την ύπαρξη κατακτούν Επίσης δεν γνωρίζω την ηλικία σας Θέλει εξεταση

    Ταμβάκος Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα