• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 31/12/2022

Έκανα πριν δύο εβδομάδες laser transprk και ακόμα δεν βλέπω καλά νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά Δεν βλέπω λεπτομέρειες είναι θολες οι εικόνες και τα είδωλα έχουν σαν περίγραμμα που ξεφεύγει διπλό Δεν βλέπω βελτίωση και έχω αρχίσει να ανησυχώ, υπάρχει βελτίωση σε μια τέτοια επέμβαση ή κάτι συμβαίνει... Ο γιατρός μου το μόνο που μου είπε είναι ότι θέλει χρόνο αλλά εγώ έχω διαβάσει διάφορα και νομίζω ότι μου το είπε για να με αποφύγει

16 ειδικοί απάντησαν

  • Για δύο εβδομάδες και PRK είναι απόλυτα λογικό. Γενικά η PRK τεχνική καθυστερεί να δώσει αποτέλεσμα, ωστόσο στο τρίμηνο αναμένεται να έχετε καλύτερης ποιότητας όραση. Στο έτος το αποτέλεσμα είναι ισοδύναμο με Lasik

    Άνδρου Αγγελική

    Οφθαλμίατρος

    Ίλιον

  • Αυτό θα πρέπει κάποια στιγμή να στρώσει. Είμαι σίγουρη ότι οφθαλμίατρός που σας παρακολουθεί Θα σας πει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Είναι σημαντικό να γνωρίζει κανείς ποιο ήταν το διαθλαστικό Σφάλμα πριν την επέμβαση

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Μετά από διαθλαστικές επεμβάσεις εισάγονται εκτροπές του φωτός οι οποίες μπορεί να προκαλούν θόλωση στην όραση και συνήθως αυτό ειναι κάτι που παρέρχεται. Επίσης η ξηροφθαλμία της πρώιμης μετεγχειρητικής περιόδου συμβάλει στην διακύμανση της ποιότητας της όραση και μπορεί να χρειαστεί έως και έξι μηνες για να σταθεροποιηθεί.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Η όραση μετά απο το laser που κάνατε παρουσιάζει αυξομειώσεις κατά τον πρώτο μήνα μετά την επέμβαση και είναι πολύ συχνό στις 2 εβδομάδες οι ασθενείς να μην είναι ακόμα απόλυτα ικανοποιημένοι με την όρασή τους. Μετά τον μήνα τα πράγματα είναι πολύ πιο σταθερά και κοντα στο τελικό αποτέλεσμα, οπότε συμφωνώ ότι θέλει λίγο χρόνο και υπομονή ακόμα. Βέβαια κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητές της και προφανώς δεν μπορώ να γνωρίζω συγκεκριμένα για εσάς.

    Τσουκανάς Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα σας. Πράγματι σε αυτή την επέμβαση, ο χρόνος αποκατάστασης της όρασης μπορεί να είναι ένας μήνα και κατά περίπτωση περισσότερο.
    Για να σας απαντήσουμε κάτι πιο συγκεκριμένο θα πρέπει να γίνει περαιτέρω αξιολόγηση. Στην κλινική μας έχουμε όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό για την δική σας περίπτωση.

    Βρυώνης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας. Αν και το transPRK δεν είναι η αγαπημένη μου μέθοδος για την αφαίρεση της μυωπίας, παραμένει μια επιλογή στους ανθρώπους που δεν μπορούν να κάνουν FemtoLASIK.

    Στο trans PRK εμπλέκεται επιπλέον ο μηχανισμός επούλωσης του επιθηλίου ο οποίος είναι διαφορετικός για κάθε άνθρωπο. Συνήθως μετά τις πρώτες 5 ημέρες (και ανάλογα το μηχάνημα Laser με το οποίο έχετε κάνει PRK) το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό και βελτιώνει συνεχώς τις επόμενες εβδομάδες.

    Αν υπάρχουν προβλήματα με την όραση σας, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να απευθυνθείτε στον οφθαλμίατρο σας να σας ελέγξει πάλι. Αν υπάρχουν προβλήματα με την επ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκόγκος Μανώλης MD Laser Inc.

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Θήβα

  • Καλημέρα σας, εφόσον έχετε κάνει TransPRK είναι σχετικά νωρίς ακόμη να βλέπετε άριστα διότι τα μάτια σας επουλώνουν απο το laser. Συνήθως στις 30 ημέρες αναμένεται καλή όραση και στο τρίμηνο η άριστη. Βάζετε σταγόνες αυτό το διάστημα όπως πρέπει και είναι αναμενόμενο η όραση να έχει διακυμάνσεις ειδικά τις πρώτες 30 ημέρες. Ευχαριστώ

    Ντόρα Ευθαλία

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Η επεμβαση PRK εχει συνηθως λιγο πιο αργη αποκατασταση σε σχεση με τη lasik . Σε καθε περιπτωση ο καθε ασθενης μπορει να εχει διαφορετικο χρονο πληρους αποκαταστασης, και 2 εβδομαδες δεν ειναι ιδιεταιρα ανησυχητικο. Ο γιατρος που εκανε την επεμβαση ειναι αρμοδιος για να σε ενημερωσει εκτενεστερα καθως ειναι και αυτος που εχει ολες τις εξετασεις προεγχειρητικα και μετεγχειρητικα

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα , μετά από επέμβαση prk η όραση βελτιώνεται σταδιακά , μια εκτίμηση μπορεί να γίνει και τωρα αλλά ο συνήθως σε 1 μηνα μετά είναι η πιο σωστη . Για τα διαφορά σύμπτωματα που περιφέρεται καλό θα ητνα να σας δει ο ιατρός σας η ακόμη και μια δεύτερη γνώμη για να είμαστε σίγουρη ότι όλα είναι ένταξη . Ευχαρίστως να σας βοηθήσω απο κοντα με μια κλινική εξέταση να πούμε λεπτομεριες .

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Στην επεμβαση transprk η αποκατασταση αργει και το τελικο αποτελεσμα(καθαρη οραση ) φαινεται μετα το τριμηνο.Εαν ο γιατρος σας ειναι καθησυχαστικος δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Η trans PRK παρέχει ασφαλή φωτοαφαίρεση με σταθερή τη μικροανατομία του οφθαλμού. Βάζετε 4 φορές τη μέρα το flucon/lotemax αν η μυωπία σας ήταν κάτω από 4 ή το maxidex/dexacollyre εαν ήταν μεγαλύτερη για ενα μήνα ΣΥΝΔΥΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΘΕ ΔΟΣΗ με τεχνητά δάκρυα υψηλού υαλουρονικού, όπως το HYE O.4 5 λεπτά αργότερα, πάντα προηγείται η κορτιζόνη..

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Οφθαλμίατρος

    Πύργος

  • Όταν καποιος κάνει την μέθοδο TransPrk πρέπει να γνωρίζει ότι η πληρης αποκατασταση έρχεται στο διάστημα 3-6 μήνες μετά την επέμβαση. Επομένως στις πρώτες 2 εβδομαδες είναι φυσιολογικό καποιος να μην βλέπει καλά. Να πηγαίνετε στα μετεγχειρητικα ραντεβού οπως σας τα έχει καθορίσει ο ιατρός σας και αυτος θα σας ενημερωσει σχετικά με την πορεία σας.

    Γκουντής Χριστόφορος

    Οφθαλμίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μια επίσκεψη σε εταίρο συναδελφο θα σας ξεδιαλύνει τις υποψίες και απορίες .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Καλησπέρα σας.
    Το τελικό αποτέλεσμα μετά από TransPRK έρχεται συνήθως 3 μήνες μετά την επέμβαση, αν και η όραση βελτιωνεται αρκετά 4 εβδομάδες μετά την επέμβαση. Στις 2 εβδομάδες είναι πολύ νωρίς για να γίνει εκτίμηση της επιτυχίας του λέιζερ.
    Ενυδατικές σταγόνες (τεχνητά δάκρυα) θα πρέπει να λαμβάνονται συχνά κατά την διάρκεια της ημέρας.

    Δελβενακιώτης Αθανάσιος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Ένας ιατρός που σας αναλαμβάνει, ειδικά για επέμβαση δυσκολα μπορεί να σας αποφύγει.
    Στο transPRK η όραση επανέρχεται σταδιακά μετά το δεκαήμερο. Μπορεί να πάρει και μήνα. Η συμβουλή μου είναι να μη διαβάζετε πληροφορίες που δεν μπορείτε να αξιολογήσετε. Από τη στιγμή που εμπιστευτηκατε τον γιατρό σας για το χειρουργείο, το αυτονόητο είναι ότι πρέπει να τον εμπιστευτείτε και μετά. Μια δεύτερη γνώμη μπορεί να σας βοηθήσει στην απορίες σας.

    Μποροδήμος Χριστόδουλος

    Οφθαλμίατρος

    Ιωάννινα

  • Δεν μπορώ να σας απαντήσω με βεβαιότητα χωρίς να σας εξετάσω.
    Μετά το λέιζερ δίνουμε κάποια θεραπεία με σταγόνες η οποία σκοπός της είναι ακριβώς να βελτιώσει την όραση. Τα διπλά είδωλα φεύγουνε μετά από κάποιο διάστημα όταν επουλωθεί ο κερατοειδής.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος