• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 15/06/2023

Πηγα σε μια κλινικη και μου είπαν εξαιτίας μιας υψηλής τιμής στο δεξί ματι οσο αναφορά τον κερατοειδη δεν μπορω να κανω λειζερ(ειμαι 22 χρονων) και ακομα δεν εχω καταλαβει τι εχει προκαλεσει αυτή τη τιμή να διευκρινησω οτι οι μετρησεις μειωπειας μου ειναι σταθερες εδω και 3 χρονια 2.5 βαθμους στο καθε ματι και 1.5 αστιγματισμο...γνωριζει κανείς τι συμβαίνει γιατι δεν μου το εξηγησαν σωστα νομίζω

8 ειδικοί απάντησαν

  • Κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τι συμβαίνει χωρίς να δει τις εξετάσεις που σας έκαναν και χωρίς να σας εξετάσει φυσικά. Συνήθως αυτοί που αποκλείονται από laser έχουν προβλήματα στον κερατοειδή χιτώνα

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Αδύνατον να μπορεί κάποιος να σχολιάσει χωρίς να έχει τον προεγχειρητικό σας έλεγχο στα χέρια του. Σε περίπτωση που δεν μπορούμε να κάνουμε laser όμως, στη δικιά σας ηλικία, προτείνουμε τον φακικό ενδοφακό ICL.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • πιθανόν θα σας είπαν οτι έχετε πολύ λεπτό κερατοειδή. Ελάτε να κάνουμε μία διαθλαστική μελέτη και να δούμε αναλυτικά αν είστε κατάλληλος υποψήφιος και ποιά διαθλαστική μέθοδος laser ενδυκνειται για την δική σας περίπτωση

    Βρυώνης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα! Αν φύγατε με απορίες από την εξέτασή σας, καλό θα ήταν να καλέσετε τον συνάδελφο που σας εξέτασε ώστε να του θέσετε τα ερωτήματά σας. Αν συνεχίσετε παρόλα αυτά να έχετε απορίες, κλείστε ένα ραντεβου με κάποιον άλλο οφθαλμίατρο, μηπως καταφέρετε να έχετε καλύτερη συνεννοηση.

    Παπαδόπουλος Λεωνίδας

    Χειρουργός - Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Δεν υπαρχει τροπος να πει κανεις χωρις τις εξετασεις.
    Ομως αν δισταζει ο γιατρος σας να κανει το χειρουργειο, σιγουρα δε θελετε να το ρισκαρετε κι εσεις.

    Μπασιάκος Σωτήριος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • αν βρεθηκε κατι υποπτο στην τοπογραφια, ειναι το πιο πιθανο αιτιο να σας απορριψανε απο λειζερ μυωπιας. για τις τιμες που μου λετε, δ μπορω να φανταστω καμια αλλη αντενδειξη. για περισσοτερες κ πιο ακριβη διαγνωση θα επρεπε να σας δω απο κοντα και τις εξετασεις σας επισης.

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Ο πιο συνήθης λόγος είναι το πάχος του κερατοειδούς ( πολύ λεπτό) χρήζει περαιτέρω έλεγχο

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Ρωτηστε ξανα την κλινικη!Δεν εχω στα χερια μου τις μετρησεις σας.Ειναι πολλοι οι λογοι οπως π.χ μικρο παχος κερατοειδους η' υποκλινικος κερατοκωνος.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο