• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 23/11/2023

Είχα λεπτό κερατοειδή και δεν μπορούσα να κάνω λεηζερ πριν χρόνια...έχει αλλάξει κάτι στο θέμα πάχους του κερατοειδούς;;

9 ειδικοί απάντησαν

  • ναι. οι τεχνικες εχουν γινει πιο ακριβεις. χρειαζεστε νεα μετρηση και επανεκτιμηση της καταστασης

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Το παχος κερατοειδούς συνεχίζει να αποτελεί ένα πολύ σημαντικό δείκτη που λαμβάνει υπόψιν του ο χειρουργός πριν τη διαθλαστική επέμβαση. Τα μηχανήματα και οι τεχνικές παρόλα αυτά έχουν εξελιχθεί αρκετά. Καλύτερα να ζητήσετε μια επανεκτίμηση από τον οφθαλμίατρο σας.

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Το πάχος του κερατοειδούς παραμένει σταθερό σε όλη την πορεία της ζωής μας .

    Παπαχαραλάμπους Ευδοκία

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Γίνεται με P.R.K. μέθοδο εάν είστε σε νεαρή ηλικία.
    Αν είστε πάνω από 40 - 45 χρόνων υπάρχει άλλη μέθοδος.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Οχι, πρεπει να υπαρχει ενα επαρκες παχος κερατοειδους που να μενει μετα απο την επεμβαση με laser. Ιδανικα θα πρεπει να απομενουν τουλαχιστον 250-300 μικρομετρα στρωματος κερατοειδους.
    Για λεπτους κερατοειδεις συνισταται η μεθοδος trans-PRK επειδη δεν απαιτει την δημιουργια κρημνου, και τελικα ο κερατοειδης που απομενει ειναι περισσοτερος για τους ιδιους βαθμους διορθωσης σε σχεση με το lasik

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • οχι, δεν εχει αλλάξει

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Όταν το πάχος του κερατοειδη είναι απαγορευτικό για laser, τοποθετούμε ICL φακούς που έχουν μεγάλη ασφάλεια και δεν αλλάζουν την ανατομία του ματιού.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Οχι δεν έχει αλλάξει κάτι όσο αναφορά το πάχος του κερατοειδους

    Σπυράκου Ελένη

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Εαν ειναι πριν 20χρονια εχουν αλλαξει πολλα.Εαν ειναι πριν 10χρονια οχι και τοσο.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο