• Laser αποτρίχωσης
  • Υποβλήθηκε 22/12/2022

κανω εδω 4 χρονια λειζερ ομως επειδη εχω πολυκοιστηκες δεν αραιωνουν οι ορμονοεξαρτωμενες περιοχες. Εχω χρησιμοποιησει λειζερ αλεξανδριτη και σοπρανο. Υπαρχει ειδικο λειζερ γι αυτο?

15 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν υπάρχει δυστυχώς κάποιο ειδικό laser,συνεχίστε με Αλεξανδρίτη.

    Κοντογιάννης Θάνος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Ειναι κ τα δυο εξαιρετικα λειζερ. Ιδιαιτερως το σοπρανο που εχει 90% ποσοστο ικανοποιησης ασθενων εναντι 65% του Αλεξανδριτη. Οχι δεν υπαρχει κατι καλυτερο

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Δεν υπάρχει ειδικό laser για τις περιοχές αποτρίχωσης που είναι ορμονοεξαρτώμενες. Ο αλεξανδριτης , που διαθέτει το ιατρειο μας , είναι ιδανικό laser για ανοιχτόχρωμη επιδερμίδα με μαύρη τρίχα. Σε άτομα που υπάρχει υπόβαθρο ορμονικό, είναι αναμενόμενο να είναι λίγο πιο επιμονή η τριχοφυΐα ομως με τα κατάλληλα πρωτόκολλα που διαθέτουμε , καταφέρνουμε να την ελέγξουμε πολύ καλά και μα την μειώσουμε σταθερά.

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Υπάρχει για τις περιπτώσεις επίμονης ή ορμονοεξαρτώμενης τριχοφυίας το laser που συνδυάζει την τεχνολογία του Αλεξανδρίτη με το NdYag ως mixed type της εταιρείας Quanta. Τα αποτελέσματα της αποτρίχωσης με το συγκεκριμένο τύπο laser είναι θεαματικά από την εμπειρία μας.

    Δελβινιώτη Ξένη

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Δεν υπάρχει ειδικό Laser . Θα πρέπει να κάνετε πρόγραμμα συντήρησης κάθε χρόνο αν θέλετε να είστε χωρίς τριχοφυΐα στις περιοχές αυτές

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • ΟΧΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΙΚΟ LASER ...ΑΠΛΑ ΛΟΓΩ ΟΡΜΟΝΙΚΟΥ ΠΡΟΦΙΛ ΑΠΑΙΤΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ

    Παπαδημητράκη Ελένη

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο λέιζερ αποτρίχωσης για αυτό το πρόβλημα. Θα συμβούλευα να ενημερωθείτε για ειδική αγωγή για τις πολυκυστικές ωοθήκες που βελτιώνουν πολύ την τριχοφυία.

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλήμερα σας και χρόνια πολλά. Δυστυχώς οι πολυκυστικες ωοθήκες είναι αιτία ανθεκτικης τριχοφυίας. Το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί αν π.χχ λαμβάνετε κορτιζόνη. Δυστυχώς αν δεν ρυθμιστούν οι ορμόνες σας δε θα υποχωρήσει με το laser

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Δυστυχώς η τριχοφυΐα που είναι ορμονοεξαρτώμενη αντιμετωπίζεται πιο δύσκολα και δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο λέιζερ.

    Κανακίδου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Όχι δυστυχώς. Πάντως ακόμη και σε ορμονικά προβλήματα, οι τρίχες στο τέλος θα αραιώσουν απλά χρειάζονται περισσότερες συνεδρίες.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Καλημέρα σας
    Δυστυχως δεν υπάρχει ειδικό laser που να ελαχιστοποιει την τριχοφυΐα σε ορμονοεξαρτωμενες περιοχές αναφορικά με πολυκυστικες ωοθήκες. Βελτίωση στην τριχοφυΐα θα υπάρξει όταν ρυθμιστεί το πρόβλημα των πολυκυστικών ωοθηκών και ο γιατρός σας θα επιλέξει το κατάλληλο laser ανάλογα με τον τύπο δέρματός σας

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Όχι δεν υπάρχει άλλο ειδικό laser. Έχετε χρησιμοποιήσει τα δυο πιο δραστικά και αποτελεσματικά lasers. Δυστυχώς όσο υπάρχει το ορμονικό πρόβλημα δεν θα έχετε το αποτέλεσμα που επιθυμείτε. Πρέπει πρώτα να ρυθμίσετε το πρόβλημά σας.

    Αγγελάκη Άννα MD MSc FDAFPRS - Anaplastic Surgery (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Καλημερα σας και ευχαριστώ για την επικοινωνία.
    Δυστυχως δεν υπάρχει ειδικό λέιζερ, αλλά μπορείτε να δοκιμάσετε και το δικό μας, που είναι από τα πλέον συγχρονα και αποτελεσματικά.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες

  • Δεν υπάρχει ειδικό laser για τις περιοχές που αναφέρατε όμως η εφαρμογή 3πλου μήκους κύματος φαίνεται να έχει καλά αποτελέσματα.

    Τύρος Γιώργος

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Δεν υπάρχει κάποιο λέιζερ εξειδικευμένο.

    Κουράκου Μαρία-Σοφία

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη