• Κύστη κόκκυγος
  • Υποβλήθηκε 07/01/2024

Καλημέρα σας..υποφέρω με κύστη κοκκιγκος εδώ και δέκα χρόνια..τη πρώτη φορά έγινε μια τοπική διένεξη για εκροή πύου..τη δεύτερη φορά έκανα επέμβαση με λέιζερ..και έπειτα αποτρίχωση με λέιζερ ..και τώρα πέντε χρόνια μετά την επέμβαση με λέιζερ πονάω ξανά και υποψιάζομαι υποτροπή..σίγουρα θα ξαναπάω στον χειρουργό..αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι πώς αντιμετωπίζεται η υποτροπή;;γίνεται ξανά με λέιζερ ή πρέπει να γίνει αφαίρεση με νυστέρι;;και ποια είναι η πιο αποτελεσματική μέθοδος με τις λιγότερες πιθανότητες υποτροπής;; ευχαριστώ

8 ειδικοί απάντησαν

  • Ευρύς καθαρισμός και κλείσιμο μόνο του, χωρίς ράμματα έχει τις λιγότερες υποτροπές. Επέμβαση με χρήση laser έχει πιο εύκολη αποθεραπεία, αλλά και περισσότερες υποτροπές

    Αγγελόπουλος Αργύρης

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Εξαρτάται με τι είδους laser χειρουργήθηκε.
    Στις υποτροπές καλό είναι να γίνεται MRI συριγγογραφία

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Η πιο αποτελεσματικη μεθοδος πλεον μετα την υποτροπη ειναι η κλασσικη με χρηση νυστεριου

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καληςπερα, η επέμβαση μπορει να γινει ξανα με λειζερ η ενδοσκοπικά με λειζερ. Η πιο αποτελεσματική μέθοδος με καθόλου ενόχληση ειναι η ενδοσκοπικής εκτομή της κύστης Κοκκυγος με λειζερ γιατί εχει την αποτελεσματικότητα του ανοιχτού χειρουργειο χωρίς καθόλου πόνο .

    Πρωτόπαπας Γιαννούλης

    Γενικός Χειρουργός

    Γκύζη

  • Η ανοικτή χειρουργική μεθοδος

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Η υποτροπή μετα απο λειζερ στην αντιμετώπιση της κυστης κοκκυγος μπορεί να αντιμετωπιστεί ξανά με Leizer . Εχει παλι την πιθανότητα υποτροπής. Η αφαίρεση εχει λιγότερες πιθανότητες υποτροπής αν και τεχνικά μετα απο την επεμβαση με leizer υπάρχει σημαντική αυξηση του ουλώδους ιστού που δυσκολεύει λιγο την αφαίρεση.

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Πιο αποτελεσματική από υποτροπές είναι η κλασσική ανοικτή επέμβαση

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Η κύστη κόκκυγος έχει μεγάλο ποσοστό υποτροπής σχετικά. Η πιο αποτελεσματική μέθοδος είναι η ανοιχτή, εκτομή της κύστης κόκκυγος επι υγιων οριων.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα