• Κύστη κόκκυγος
  • Υποβλήθηκε 06/02/2024

Κύστη κόκκυγα ποια είναι η καλύτερη μέθοδος αφαίρεσης.εγινε σήμερα η διάνοιξη.αρχισαμεαμεσως αντιβίωση.αλλαγες από αύριο.πλυση Με οξυζενέ καί μπεταντιν και γάζες.

9 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρταται απο τον αριθμο των υποτροπων και το ποσο μεγαλη ειναι η φλεγμονη για να την μεθοδο που ενδεικνυται

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν υπάρχει καλύτερη μέθοδος μία για όλους τους ασθενείς. Ο τρόπος αντιμετώπισης εξαρτάται από το μέγεθος της κύστης, πόσα συρίγγια υπάρχουν, αν είναι πρώτο επεισόδιο, αν έχει ξαναχειρουργηθεί στο παρελθόν και το είδος της νάρκωσης που επιθυμεί ο ασθενής, το χρόνο αποθεραπείας, κινητοποίησης και πλήρης επούλωσης.

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Καλησπέρα, έχουμε στη διάθεσή μας πολλές σύγχρονες τεχνικές για την επιτυχημένη θεραπεία της κύστης κόκκυγος που ταιριάζουν σε κάθε ασθενή. Δεν υπάρχει "η καλύτερη" μέθοδος, αλλά υπάρχει η κατάλληλη μέθοδος για εσένα. Η επιλογή της όμως χρειάζεται εξέταση από κοντά.

    Χουλιάρας Χρήστος MD, MSc

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Η ανοικτή μέθοδος έχει τα καλύτερα αποτελέσματα

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Εάν η κλυστη κοκκυγος είναι μίκρή τότε μπορείτε να δοκιμάσετε και την μέθοδο με Leizer η οποία όμως εχει μεγαλύτερο κόστος. Εφόσον η κύστη κόκκυγος είναι μεγάλη η έχει πολλαπλά συρίγγια τότε η ημίκλειστη μέθοδος έχει λιγότερες πιθανότητες υποτροπής. Είμαι στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Τα καλυτερα αποτελέσματα είναι με εκτομή της κύστης χειρουργικά και συρραφή. Αλλα σε μικές σχετικα κύστεις έχουμε την επιλογή τεχνικών χωρίς τομή (laser η ραδιοσυχνότητες) με εξίσου καλά αποτελέσματα.

    Καπούλας Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πανόραμα

  • Η καλύτερη μέθοδος είναι η ανοικτη

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Υπάρχουν διάφορες μέθοδοι και τεχνικές αντιμετώπισης της κύστης κόκκυγα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάποια είναι καλύτερη από τις υπόλοιπες. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να επισκεφτείτε χειρουργό ο οποίος θα σας προτείνει ποια μέθοδος είναι καλύτερη για την δική σας περίπτωση, που εξαρτάται από την βαρύτητα, μέγεθος, χαρακτήρες και χρονιότητα της δική σας περίπτωσης.

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ανοικτή μέθοδος.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα