• Pilonidal cyst
  • Submitted on 07/01/2024

Καλημέρα σας..υποφέρω με κύστη κοκκιγκος εδώ και δέκα χρόνια..τη πρώτη φορά έγινε μια τοπική διένεξη για εκροή πύου..τη δεύτερη φορά έκανα επέμβαση με λέιζερ..και έπειτα αποτρίχωση με λέιζερ ..και τώρα πέντε χρόνια μετά την επέμβαση με λέιζερ πονάω ξανά και υποψιάζομαι υποτροπή..σίγουρα θα ξαναπάω στον χειρουργό..αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι πώς αντιμετωπίζεται η υποτροπή;;γίνεται ξανά με λέιζερ ή πρέπει να γίνει αφαίρεση με νυστέρι;;και ποια είναι η πιο αποτελεσματική μέθοδος με τις λιγότερες πιθανότητες υποτροπής;; ευχαριστώ

8 specialists answered

  • Ευρύς καθαρισμός και κλείσιμο μόνο του, χωρίς ράμματα έχει τις λιγότερες υποτροπές. Επέμβαση με χρήση laser έχει πιο εύκολη αποθεραπεία, αλλά και περισσότερες υποτροπές

    Αγγελόπουλος Αργύρης

    General surgeon

    Marousi

  • Εξαρτάται με τι είδους laser χειρουργήθηκε.
    Στις υποτροπές καλό είναι να γίνεται MRI συριγγογραφία

    Farmakis Dimitrios, MD

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Perea

  • Η πιο αποτελεσματικη μεθοδος πλεον μετα την υποτροπη ειναι η κλασσικη με χρηση νυστεριου

  • Καληςπερα, η επέμβαση μπορει να γινει ξανα με λειζερ η ενδοσκοπικά με λειζερ. Η πιο αποτελεσματική μέθοδος με καθόλου ενόχληση ειναι η ενδοσκοπικής εκτομή της κύστης Κοκκυγος με λειζερ γιατί εχει την αποτελεσματικότητα του ανοιχτού χειρουργειο χωρίς καθόλου πόνο .

    Protopapas Giannoulis

    General surgeon

    Gizi

  • Η ανοικτή χειρουργική μεθοδος

    Καζαμίας Μιχάλης

    General surgeon

    Piraeus

  • Η υποτροπή μετα απο λειζερ στην αντιμετώπιση της κυστης κοκκυγος μπορεί να αντιμετωπιστεί ξανά με Leizer . Εχει παλι την πιθανότητα υποτροπής. Η αφαίρεση εχει λιγότερες πιθανότητες υποτροπής αν και τεχνικά μετα απο την επεμβαση με leizer υπάρχει σημαντική αυξηση του ουλώδους ιστού που δυσκολεύει λιγο την αφαίρεση.

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    General surgeon

    Palaio Faliro

  • Πιο αποτελεσματική από υποτροπές είναι η κλασσική ανοικτή επέμβαση

    Georgantas Dimitrios

    General surgeon

    Marousi

  • Η κύστη κόκκυγος έχει μεγάλο ποσοστό υποτροπής σχετικά. Η πιο αποτελεσματική μέθοδος είναι η ανοιχτή, εκτομή της κύστης κόκκυγος επι υγιων οριων.

    Tsavolakis THeodoros

    General surgeon

    Glyfada