• Ξηρότητα κόλπου
  • Υποβλήθηκε 04/12/2022

Μετά από ολική υστερεκτομη λόγω ca53 υπό λύθηκα σε χημειοθεραπειες και ακτινοθεραπειες και βραχυθεραπειες. Μετά απ ολ αυτά δεν υπάρχει καθόλου η σεξουαλικη μου ζωή. Δεν υπάρχει ερωτική επιθυμία κι ευχαρίστηση......είμαι καθοδον για διαζύγιο γιατί έχουμε απακρυνθει πολύ με το σύζυγό μου. ....Διαλύεται το σπίτι μου κι εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα.....

9 ειδικοί απάντησαν

  • για την ερωτικη επιθυμια δεν μπορει να γινει δυστυχως τιποτα για την ξηροτητα του κολπου υπαρχουν διαφορα gel

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, λυπάμαι για αυτό που σας συμβαίνει, αν και δεν είναι εμφανές από τα γραφόμενά σας τι είδους καρκίνο είχατε.
    Παρόλα αυτά, κατά πάσα πιθανότητα έχετε αντένδειξη για ορμονικά σκευάσματα, είτε κολπικά, είτε συστηματικά. Μπορείτε να συμβουλευτείτε τον/την ογκολόγο σας για να είστε σίγουρη. Οπότε, αν δε μπορείτε να πάρετε κολπικά ή/και συστηματικά οιστρογόνα, οι επιλογές είναι σχετικά περιορισμένες: τοπικά λιπαντικά πριν την επαφή και ενυδατικά του κόλπου τακτικά. Επίσης πιθανόν χρειάζεται ψυχολογική συμβουλευτική ζεύγους και επαναπροσδιορισμός της σχέσης συνολικά λόγω της εμφάνισης αυτής της απειλητικής για τη ζωή σας νόσου. Δε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τζαχρήστα Ελένη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Θα πρέπει να το συζητήσετε με το γιατρό που σας χειρούργησε για πιθανές θεραπείες που θα βελτιώσουν την ξηρότητα του κόλπου

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Μπορείτε να κάνετε fractional laser και υαλουρονικό στην ευαίσθητη περιοχή για να αυξηθεί η εφύγρανση της αν δεν σας βοηθούν τα διάφοα λιπαντικά.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Το πρόβλημα δεν ειναι η επέμβαση αυτή κάθεαυτη, αλλά άλλο το οποίο και πρεπει να αναζητήσετε στην σχέση σας.
    Εγώ πάντως ξέρω οτι η αγάπη και τα υπομένει όλα, αλλά και μπορεί να τα ξεπεράσει όλα.
    Η αφορμή μπορεί να υπήρξε η περιπέτεια της υγείας σας αλλά ….. επιδεινώθηκαν προβλήματα που ίσως προϋπήρχαν.
    Εύχομαι να τα ξεπεράσετε σύντομα όλα με καλή διάθεση λύνονται !
    Καλές γιορτές με υγεία πάντοτε !

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Υπάρχουν λύσεις, ειδικά στο πλαισιο ολιστικής αντιμετώπισης, αλλά θα πρέπει να σας δούμε από κοντά και να μιλήσουμε αναλυτικά για το ιστορικό σας και να σας εξετάσουμε ώστε να αποφασίσουμε ποια ή ποιες είναι οι ενδεδειγμένες για εσάς.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Σας καταλαβαίνω απόλυτα όντως υπάρχει μεγάλη ξηρότητα του κόλπου μετά από αυτή την περιπέτεια υπάρχουν κάποιες σε εισαγωγικά θεραπείες αλλά είναι πολύς μικρής αποτελεσματικότητας

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Μπορείτε να αναζητήσετε βοήθεια από τον ειδικό. Εκτός από την ψυχολογική επιβάρυνση, ένας καθοριστικός παράγοντας που αποθαρρύνει τις επαφές είναι ο πόνος κατά την επαφή ή αλλιώς, δυσπαρεύνεια. Οφείλεται στην ξηρότητα ή ατροφία της περιοχής και είναι αναμενόμενος σε γυναίκες που έχουν υποβληθεί σε ολική υστερεκτομή. Η δυσπαρεύνεια σήμερα αντιμετωπίζεται, είτε με φαρμακευτικά μέσα, όπως κολπικές κρέμες ή πιο αποτελεσματικά με την χρήση ειδικών κολπικών ενέσεων υαλουρονικού οξέως ή με την χρήση ενδοκολπικά laser. Οι θεραπείες αυτές έχουν σαν στόχο την επαναθηλιοποιήση του κολπικού βλενογόνου, δηλαδή την αναζωογόνηση του κόλπου και έχουν εντυπωσ... Διάβασε περισσότερα

    Δρ Λάμπος Γεώργιος

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος - Ειδικός Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Καταρχάς λυπάμαι πολύ που νιώθετε έτσι και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να ήταν για εσάς τόσο το πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίσατε όσο και οι συνέπειες αυτού στο σήμερα. Πολύ γενικά αφού δεν γνωρίζω καθόλου το ιστορικό σας θα μπορούσα να σας πω ότι η έλλειψη ερωτικής επιθυμίας θα μπορούσε να οφείλεται σε έναν συνδυασμό έλλειψης ορμονών και ψυχολογικών παραγόντων. Σε κάθε άνθρωπο η βαρύτητα αυτών των 2 έχει διαφορετική σημασία. Εάν δεν υπάρχουν απόλυτες αντενδείξεις και φυσικά αφού πρώτα εκτιμηθεί η δικιά σας προσωπική περίπτωση ίσως να μπορούσατε να επωφεληθείτε από τοπικά κολπικά οιστρογόνα ή διαδερμικά και φυσικά από μια ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου