• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 08/12/2022

Καλησπέρα, στην διάγνωση test pap ο γυναικολόγος μου είπε ότι έχω λοίμωξη hpv, χωρίς αυτό να είναι αγχωτικό. Θα πρέπει να κάνω σε 6 μήνες πάλι έναν έλεγχο και ότι δεν είναι κάτι κακό. Θα ήθελα μία δεύτερη γνώμη.

14 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα..
    Θα πρέπει να γίνει κολποσκόπηση και HPV DNA Test ώστε να δούμε τον υπότυπο.
    Δεν πρέπει όμως να αγχώνεσαι.

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πατήσια

  • κάντε κολποσκοπηση και aptima mrna test

    Αρσένης Γεράσιμος

    Γυναικολόγος, Μαιευτήρας, Ενδοσκοπικός Χειρουργός

    Πανόρμου

  • Αυτο που χρειαζεται ειναι η ανιχνευση και τυποποιηση του ιου. Αυτο μπορει να γινει και μετα απο 6 μηνες οπως σας ειπε ο γιατρος σας. Αν εχετε μεγαλο αγχος μοορει να γινη και νωριτερα, στο τριμηνο.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλημέρα σας όσον αφορά τον ιό όντως δεν είναι κάτι ανησυχητικό και θέλει παρακολούθηση θα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε συμπληρωματικά κολποσκόπηση και να στείλετε τυποποίηση για να δούμε ποιος τύπος του ιου υπάρχει πριν κάνετε επαναληπτικό σε έξι μήνες αν θέλετε μπορείτε να μπείτε στη σελίδα μας στο mother and woman clinic και ενημερωθείτε σχετικά από τη σελίδα μας ή εννοείται να σας δούμε από κοντά και να πάρετε μια δεύτερη γνώμη
    Καλό θα είναι πάντως να κάνετε το νέο τεστ Παπ που έχει μεγαλύτερη αξιοπιστία σαν αποτέλεσμα

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Εξαρτάται από τα ευρήματα του τεστ παπ και το στέλεχος του hpv που βρέθηκε στo hpv dna test.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ HPV KANOYME ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΙΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΚΙΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας, ναι μπορεί να συμβεί, συνήθως χρειάζεται επανέλεγχος αλλά εξαρτάται από το ακριβές πόρισμα του τεστ παπ

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Αυτό που σας είπε είναι σωστό

    Κουμπλής Μιλτιάδης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπερα.. Αν το τεστ Παπ σας είναι καλό, απλά να επαναλάβετε το ραντεβού σας σε 6 μήνες και δεν χρειάζεται κάτι άλλο

    Dr Τραϊανός Αλέξανδρος

    Γυναικολόγος - Εμβρυομητρικός - Ειδικός Αναπαραγωγικής Ιατρικής

    Θεσσαλονίκη

  • Ο ιατρός σας ξέρει το ιστορικό σας και προφανώς αν εμφανίζεται πρώτη φορά τέτοιο αποτέλεσμα πολύσωστα σας είπε να γίνει ξανά επανάληψη σε 6 μήνες. Συμπληρωματικά μπορούν να δοθούν οδηγίες και προληπτικά μέτρα όπως αποφυγή καπνίσματος κλπ

    Αλεξοπούλου Άρτεμις

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Μια γυναίκα που διαγιγνώσκεται με λοίμωξη από τον ιό HPV στο τεστ Παπανικολάου θα χρειαστεί μια πορεία διαχείρισης προσαρμοσμένη στην δικιά της περίπτωση. Δυστυχώς, μη γνωρίζοντας την ηλικία σας, το ιστορικό σας και το ακριβές αποτέλεσμα του τεστ Παπ σας δεν μπορώ να σας δώσω σαφή απάντηση και σίγουρα όχι καλύτερη από του ιατρού που σας εξέτασε. Η απάντηση μου θα έχει μόνο ενημερωτικό χαρακτήρα. Γενικά να σας αναφέρω ότι το σημαντικότερο κομμάτι θεωρώ ότι είναι να εξηγήσουμε στην ασθενή με απλό και κατανοητό τρόπο τι είναι η HPV λοίμωξη και να την καθησυχάσουμε λύνοντας της όποιες απορίες έχει. Ανάλογα με την περίπτωση ένα πιθανό επόμενο βήμα... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Είναι χρήσιμο να κάνετε έλεγχο για ποιον τύπο HPV προκειται

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι, εικόνα HPV λοίμωξης στο test pap απλά χρήζει επανάληψης στο 6 μηνο. Ωστόσο αυτούς τους 6 μήνες καλό να είναι να φροντίζουμε τον εαυτό μας ώστε να ενισχύσουμε την άμυνά του και να έχουμε maximum πιθανότητες το επόμενο τεστ Παπ να είναι καθαρο!

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Οι επιλογές σας είναι να επαναλάβετε το παπ σε 3 κ 6 μήνες ή να κάνετε άμεσα μια κολποσκοπηση προς αποσαφήνιση της λοίμωξης.

    Σκαμπαρδώνης Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χολαργός