• HPV warts
  • Submitted on 08/12/2022

Καλησπέρα, στην διάγνωση test pap ο γυναικολόγος μου είπε ότι έχω λοίμωξη hpv, χωρίς αυτό να είναι αγχωτικό. Θα πρέπει να κάνω σε 6 μήνες πάλι έναν έλεγχο και ότι δεν είναι κάτι κακό. Θα ήθελα μία δεύτερη γνώμη.

14 specialists answered

  • Καλησπέρα..
    Θα πρέπει να γίνει κολποσκόπηση και HPV DNA Test ώστε να δούμε τον υπότυπο.
    Δεν πρέπει όμως να αγχώνεσαι.

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Gynecologist - Obstetrician

    Patisia

  • κάντε κολποσκοπηση και aptima mrna test

    Αρσένης Γεράσιμος

    Γυναικολόγος, Μαιευτήρας, Ενδοσκοπικός Χειρουργός

    Panormou

  • Αυτο που χρειαζεται ειναι η ανιχνευση και τυποποιηση του ιου. Αυτο μπορει να γινει και μετα απο 6 μηνες οπως σας ειπε ο γιατρος σας. Αν εχετε μεγαλο αγχος μοορει να γινη και νωριτερα, στο τριμηνο.

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia

  • Καλημέρα σας όσον αφορά τον ιό όντως δεν είναι κάτι ανησυχητικό και θέλει παρακολούθηση θα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε συμπληρωματικά κολποσκόπηση και να στείλετε τυποποίηση για να δούμε ποιος τύπος του ιου υπάρχει πριν κάνετε επαναληπτικό σε έξι μήνες αν θέλετε μπορείτε να μπείτε στη σελίδα μας στο mother and woman clinic και ενημερωθείτε σχετικά από τη σελίδα μας ή εννοείται να σας δούμε από κοντά και να πάρετε μια δεύτερη γνώμη
    Καλό θα είναι πάντως να κάνετε το νέο τεστ Παπ που έχει μεγαλύτερη αξιοπιστία σαν αποτέλεσμα

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Εξαρτάται από τα ευρήματα του τεστ παπ και το στέλεχος του hpv που βρέθηκε στo hpv dna test.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ HPV KANOYME ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΙΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΚΙΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Γεια σας, ναι μπορεί να συμβεί, συνήθως χρειάζεται επανέλεγχος αλλά εξαρτάται από το ακριβές πόρισμα του τεστ παπ

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Αυτό που σας είπε είναι σωστό

    Koumplis Miltiadis (Deactivated account)

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Καλησπερα.. Αν το τεστ Παπ σας είναι καλό, απλά να επαναλάβετε το ραντεβού σας σε 6 μήνες και δεν χρειάζεται κάτι άλλο

    Dr Traianos Alexandros

    Γυναικολόγος - Εμβρυομητρικός - Ειδικός Αναπαραγωγικής Ιατρικής

    Thessaloniki

  • Ο ιατρός σας ξέρει το ιστορικό σας και προφανώς αν εμφανίζεται πρώτη φορά τέτοιο αποτέλεσμα πολύσωστα σας είπε να γίνει ξανά επανάληψη σε 6 μήνες. Συμπληρωματικά μπορούν να δοθούν οδηγίες και προληπτικά μέτρα όπως αποφυγή καπνίσματος κλπ

    Alexopoulou Artemis

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Μια γυναίκα που διαγιγνώσκεται με λοίμωξη από τον ιό HPV στο τεστ Παπανικολάου θα χρειαστεί μια πορεία διαχείρισης προσαρμοσμένη στην δικιά της περίπτωση. Δυστυχώς, μη γνωρίζοντας την ηλικία σας, το ιστορικό σας και το ακριβές αποτέλεσμα του τεστ Παπ σας δεν μπορώ να σας δώσω σαφή απάντηση και σίγουρα όχι καλύτερη από του ιατρού που σας εξέτασε. Η απάντηση μου θα έχει μόνο ενημερωτικό χαρακτήρα. Γενικά να σας αναφέρω ότι το σημαντικότερο κομμάτι θεωρώ ότι είναι να εξηγήσουμε στην ασθενή με απλό και κατανοητό τρόπο τι είναι η HPV λοίμωξη και να την καθησυχάσουμε λύνοντας της όποιες απορίες έχει. Ανάλογα με την περίπτωση ένα πιθανό επόμενο βήμα... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Είναι χρήσιμο να κάνετε έλεγχο για ποιον τύπο HPV προκειται

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Ναι, εικόνα HPV λοίμωξης στο test pap απλά χρήζει επανάληψης στο 6 μηνο. Ωστόσο αυτούς τους 6 μήνες καλό να είναι να φροντίζουμε τον εαυτό μας ώστε να ενισχύσουμε την άμυνά του και να έχουμε maximum πιθανότητες το επόμενο τεστ Παπ να είναι καθαρο!

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Οι επιλογές σας είναι να επαναλάβετε το παπ σε 3 κ 6 μήνες ή να κάνετε άμεσα μια κολποσκοπηση προς αποσαφήνιση της λοίμωξης.

    Skarmpardonis Nikolaos

    Gynecologist - Obstetrician

    Cholargos