• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 07/04/2023

Γεια σας , Υπάρχει περίπτωση η γυναίκα να έχει εμφανή οξυτενή κονδυλώματα και να έρχεται σε επαφή με τον σύντροφό της για έναν χρόνο χωρίς προφύλαξη και εκείνος να μην εμφανίσει τίποτα ύστερα από 3 χρόνια ; Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος διάγνωση στη γυναίκα ; Τι άλλο θα μπορούσε να είναι όμως χωρίς να είναι μεταδοτικό; Επίσης εάν η περιοχή δεν έχει βλάβες για 3 συνεχόμενα χρόνια , μπορεί να εμφανίσει ξανά βλάβη μετά από 5 χρόνια για παράδειγμα χωρις να έρθει σε επαφή με νέο σύντροφο ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

11 ειδικοί απάντησαν

  • Αν ηταν κονδυλωματα θα ειχες γεμισει

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα !
    1.Ναι θαμπορουσε.
    2Ισως.
    3δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.
    4Ναι θα μπορούσε

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Γεια σας, όλα αυτά που αναφέρετε μπορούν να συμβούν

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλημερα σας, τα κονδυλώματα οφείλονται στον ιό hpv. Ο hpv δεν καθαρίζεται από τον οργανισμο όταν τον κολλάς, αλλά παραμένει σε λανθάνουσα κατάσταση και όταν πέσει το ανοσοποιητικό μπορεί να ξαναεμφανιστει σε μεγαλύτερη συγκέντρωση, να ανιχνεύεται και να προκαλεί βλάβες. Συνεπώς, ναι κάποιος μπορεί να έχει κολλήσει κάποιον υποτυπο στο παρελθόν και να (ξανά) εμφανίσει βλάβες πολύ αργότερα στην ζωή του, κάποιος μπορεί να έχει κολλήσει hpv αλλά να μην έχει εμφανίσει αλλοιώσεις και κονδυλώματα. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο τεστ που να μας δείχνει πότε έχει γίνει η μόλυνση από HPV... Αν είναι πρόσφατη ή παλιά. Για το αν η διάγνωση είναι σωστή... Εφ... Διάβασε περισσότερα

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Ναι θα μπορούσε να μην εμφανίζει τίποτα ο σύντροφός
    Οι βλάβες μπορούν να εμφανιστούν οπουδήποτε στιγμή

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Είναι δύσκολο να μην έχει κολλήσει
    Μετά από 6 μήνες δύσκολα εμφανίζονται ξανά

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Μπορει ο συντροφος να εχει ανοσια..κ να μην κολλσει...κ φυσικα η συζυγοε να ξαναβγαλει μετα απο 5 χρονια χωρις νεα επαφη

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Γειά σας
    Είναι πολύ δύσκολο να μην μεταδοθούν τα κονδυλώματα ιδιαίτερα αν είναι εμφανή, μεγάλα σε μέγεθος και αρκετά σε αριθμό και ιδιαίτερα όταν δεν υπάρχει προφύλαξη.... η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν άτομα που έχουν πιό ανθεκτικό ανοσοποιητικό στα κονδυλώματα και άλλα λιγότερο, αλλά αυτό το σενάριο είναι μάλλον απίθανο....υπάρχουν κάποιες βλάβες που μπορούν εσφαλμένα να εκληφθούν σαν κονδυλώματα, όπως σμηγματογόνοι αδένες της περιοχής, θηλώματα, σπυράκια, μολυσματική τέρμινθος.... αν κάποιος δεν έχει βλάβες για 5 χρόνια και επανεμφανίσει βλάβες, μάλλον πρόκειται για επαναμόλυνση καθώς είναι μάλλον απίθανο να επιμένει η λοίμωξη από τον HP
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Τα οξυτενη κονδυλωματα ειναι ιδιαιτερως μεταδοτικα παρολα αυτα υπαρχει ενα 30% που μπορει να κολλησει κ λογω του πολυ καλου ανοσοποιητικου του να καταστειλει τον ιο κ να μην εκδηλωσει συμπτωματα.Οσον αφορα στο 2ο σκελος της ερωτησης ο hpv δεν θεραπευεται αλλα καταστελλεται οποτε ναι υπαρχει περιπτωση σε καποια επομενη πτωση του ανοσοποιητικου ( πχ αυτοανοσο νοσημα,εγκυμοσυνη ) να επανεμφανιστουν ακομα κ αν δεν υπηρξε αλλος συντροφος.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Όλα αυτά είναι πιθανά.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • ΒΙΟΨΙΑ ΤΩΝ ΒΛΑΒΩΝ ΚΑΙ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΣΗ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς