• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 25/03/2023

Γειά σας είμαι 21 χρονων ..και έχω επαφή με ένα αγορι τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω δει κοντά στο κόλπο μου από έξω κάτι σαν μικρές κρεατοελιες κάτι που δεν είχα ξανά δει και έξω κάτω από τα χείλη 2 μικρά πάλι το χρώμα του δέρματος σαν σπυρακια..σήμερα νιώθω μια ενόχληση στο ένα χείλος και είδα ότι έχει πριστει έχω ψάξει στο ίντερνετ και έχω συγκρίνει αυτά που έχω με κάποιες φωτογραφίες ή οποίες έχουν κονδηλωματα..σε τι γιατρό πρέπει να απευθυνθώ σε γυναικολόγο η δερματολόγο αφριδιοσιολογο

11 ειδικοί απάντησαν

  • Σε δερματολόγο για καυτηριασμό με λέιζερ.

    Derma & Beauty

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Μελίσσια

  • Γεια σας, σε γυναικολόγο

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλό θα ήταν να πάτε σε γυναικολόγο.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Θα πρέπει να ξεκινήσετε από δερματολόγο/αφροδισιολόγο καθώς μάλλον πρόκειται για αφροδίσιο νόσημα. Θα πρέπει να εξεταστείτε κλινικά και δερματοσκοπικά για να δούμε αν όντως πρόκειται για κονδυλώματα. Από εκεί και πέρα, αν πρόκειται για κονδυλώματα θα προχωρήσετε σε κολποσκόπηση και pap-test για να δούμε αν έχουν πάει και πιο μέσα. Ο δερματολόγος μπορεί να αντιμετωπίσει τα εξωτερικά κονδυλώματα, με καυτηριασμό με λέιζερ ή διαθερμία ή κρυοθεραπεία. Για το πρήξιμο στο χείλος,μπορεί να ευθύνεται κάποιο μικρόβιο, οπότε μπορούν να γίνουν εξετάσεις κολπικού υγρού, ούρων ή ουρηθρικού επιχρίσματος για μικρόβια, ή να έχετε κάποια κύστη πάνω στο χείλος ... Διάβασε περισσότερα

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ ΑΦΡΟΔΙΣΙΟΛΟΓΟ

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας σε πρώτη φάση θα απευθυνθείτε σε δερματολόγο αφού οι βλάβες εντοπίζονται στα χείλη του αιδιου και αυτός θα σας κατευθύνει αν χρειάζεστε γυναικολόγο

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Σε γυναικολόγο φυσικά, που θα μπορέσει να λύσει όλες τις απορίες σχετικά με τη σεξουαλική σου υγεία, να κάνει σωστή διάγνωση και να δώσει τη σωστή θεραπεία για το θέμα που σε απασχολεί τώρα.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • αν δεν εχεις κανει το εμβολιο για HPV μπορει να ειναι κονδυλωματα αν πολλαπλασιαζονται να σα δει Γυναικολογος

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Σε γυναικολόγο ώστε να κάνει τη διάγνωση αν είναι κονδυλώματα και να σας προτείνει την κατάλληλη θεραπεία.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Θεωρώ ότι αν υπάρχει υποψία οξυτενών κονδυλωμάτων καλό θα ήταν να σας δει ένας γυναικολόγος ώστε στον ίδιο χρόνο να ελέγξει και την περιοχή του κόλπου και να πάρει και ένα τεστ Παπ από τον τράχηλο της μήτρας. Καταλαβαίνω ότι αυτές οι μολύνσεις τις περισσότερες φορές τρομοκρατούν τις νέες γυναίκες. 'Ομως δεν χρειάζεται να αγχώνεστε αφού, εάν φυσικά έχετε κονδυλώματα, αυτά προκύπτουν από HPV μόλυνση με καλοήθης τύπους του ιού. Ελπίζω να σας φάνηκαν χρήσιμα τα παραπάνω. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Δερματολόγο & Αφροδισιολόγο

    Παντελίδη Κλέλια

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος