• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 08/07/2023

Είμαι 22 και βρέθηκε λοίμωξη hpv στον τράχηλο μου με τεστ ΠΑΠ αν και έχω κάνει το εμβόλιο. Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο εμφανές κονδύλωμα σε εμένα αλλά δεν είμαι ειδικός μπορεί απλά να μην το βλέπω.Ουτε στον σύντροφο μου έχω παρατηρήσει κάτι πολύ εμφανές. Δεν ξέρω αν κόλλησα από αυτόν. Φοβάμαι αν έχει κάποιο κονδυλωμα και δεν φαίνεται αν δεν σταματήσουμε τις επαφές με προφυλακτικό φυσικά ότι μπορεί να βγάλω και εγώ. Πρέπει να κοιταχτουμε και οι δύο από δερματολόγο πρώτα; Η αφού και οι δύο έχουμε μολυνθεί λογικά να συνεχίσουμε ετσι; Νιώθω τύψεις απέναντι στον εαυτό μου αν συνεχίσω μαζί του επιδεινωθεί η κατάσταση μου ή η δική του

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Συμβουλευτείτε Γυναικολόγο. Δεν προκαλούν όλα τα είδη του HPV κονδυλώματα.Δεν χρειάζονται τύψεις παρά μόνο σωστή ενημέρωση και καθοδήγηση.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Δε χρειάζεται να ανησυχείτε. Οι λοιμώξεις από HPV είναι αρκετά συνηθισμένες σε αυτές τις ηλικίες και πολύ συχνά υποστρέφουν (δηλ. καταπολεμούνται από το ίδιο μας το ανοσοποιητικό σύστημα). Επίσης, είναι θετικό ότι έχετε εμβολιαστεί άρα μάλλον είστε καλυμμένη από τους πιο επικίνδυνους υποτύπους του HPV. Δεν είναι απαραίτητο να εμφανίσετε κάποιο κονδύλωμα αφού ο ιος βρέθηκε στον τράχηλο σας. Συνήθως κάποιοι υποτύποι προκαλούν τα εξωτερικά κονδυλώματα και κάποιοι άλλοι υποτύποι "προτιμούν" την περιοχή του τραχήλου της μήτρας. Ίσως το μόνο που θα έκανα παραπάνω στην περίπτωση σας είναι ένα HPV DNA test και μια κολποσκόπησ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου