• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 25/05/2023

Καλησπέρα σας, είμαι 20 χρόνων και πριν από 1 χρονο περίπου(μπορεί και παραπάνω) ειχα κάνει HPV τυποποίηση βγήκα αρνητική στους κακοήθεις τύπους, ανιχνεύτηκε όμως το ιικο στέλεχος HPV-61 και ότι ειχα ή το HPV-44 ή το HPV-55. Για να φύγουν όλα αυτά επειδή ειχα εμφανη σημάδι ΗPV στον τράχηλο πραγματοποίησε ο γιατρός μου καυτηριασμό. Μετά από 3-4 μήνες ξανα πηγα για υπέρηχο να δούμε σε τι κατάσταση είναι και το σημάδι είχε εξαφανιστεί και φαινόντουσαν όλα άψογα. Ειμαι σε σχέση σταθερή αυτή τη στιγμή και ερχόμαστε σε επαφή χωρίς προφύλαξη 5 μήνες τώρα και 1 βδομάδα περίπου πηγα για τεστ παπ και καλλιέργεια κολπικων υγρών, η καλλιέργεια εμφάνισε ότι είμαι θετική στο ουρεοπλασμα και αερόβια μέτρια ανάπτυξη φυσιολογικής χλωρίδας, βακιλοι αρκετοί, επιθήλια πολλά πλακωδη και λίγα πυοσφαίρια(για τα οποία έλαβα αντιβίωση πριν 3 μέρες). Βγήκαν πριν 2 μέρες τα αποτελέσματα του τεστ παπ και εμφάνισαν ήπιες αλλοιώσεις ιογενούς HPV λοίμωξης, μου είπε ο γιατρός ότι μπορεί να είναι λάθος τα αποτελέσματα επειδή δεν έχω κάποιο κονδύλωμα ή τέλος πάντων κάποιο σύμπτωμα ή σημάδι και μου είπε να ξανα πάω μετά από 6 μήνες. Υπάρχει περίπτωση να έγινε καποιο λάθος στο τεστ παπ; Και τον σύντροφο μου υπάρχει περίπτωση να τον κόλλησα και αν τον κόλλησα πως θα θεραπευτεί από αυτο;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Ο hpv παραμένει στον οργανισμό ανεξαρτήτως θεραπείας. Είναι πολύ κοινή πάθηση και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Συνήθως θελουμε επανάληψη για επιβεβαίωση , το ότι δεν φαίνεται μακροσκοπικά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει , στον σύντροφο σου δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα , οι άντρες δεν νοσούν ,

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Αρχικά να σας ενημερώσω πως τεστ παπ σύμφωνα με τις οδηγίες ξεκινάμε να κάνουμε από τα 21 και hpv dna test μετά την ηλικία των 25. Όχι το τεστ παπ δεν έκανε λάθος. Ότι υπάρχουν στοιχεία φλεγμονής από τον HPV δεν γίνεται να το δει αν δεν έχει κάνει κολποσκοπηση, αλλά μπορεί κ να μην υπάρχουν αλλοιώσεις. Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να χτίσετε ένα ισχυρό ανοσοποιητικό με διακοπή καπνίσματος, καλή διατροφή, σωστό ύπνο και μπορείτε να πάρετε και βιταμίνες για να ενισχύσετε το ανοσοποιητικό σας. Με βάση την ηλικία σας το τεστ Παπανικολάου πρέπει να επαναληφθεί σε 1 χρόνο. Ο σύντροφός σας πολύ πιθανόν να το έχει κολλήσει και μπορεί να κάνει ο, τ... Διάβασε περισσότερα

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Κολποσκοπηση

    Παπαϊωάννου Στέφανος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία