• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 17/04/2023

Ταλαιπωρούσε αρκετά χρόνια με κολπιτιδες από e coli. Κάθε φορά μετά από αντιβιογραμμα παίρνω θεραπεία και έπειτα χημιοπροφυλαξη. Αρκετές φορές η αντιβίωση δεν με καλύπτει ενώ κάθε φορά που σταματάω τη χημιοπροφυλαξη παρουσιάζω υποτροπή. Σε όλο αυτό τα συμπτώματα μου είναι έντονα κυρίως ουρολογικα ( έχω κάνει κυστεοσκόπηση και ουροδυναμικο). Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αντιμετώπισης ή κάποια άλλη εξέταση που θα με βοηθήσει να το ξεπεράσω?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Ελέξτε τον σύντροφο σας και επίσης ίσως η επαφή να γίνεται με προφύλαξη για μεγάλο χρονικό διάστημα σε συνδυασμό με κολπικές πλύσεις με betadine για κα΄ποιο διάστημα

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Υπαρχει συγκεκριμενο πρωτοκολλο που ακολουθουμε για τις υποτροπιαζουσες ουρολοιμωξεις αλλα δεν εινα δυστυχως κατι που μπορω να σας εξηγησω απο εδω και εχει να κανει επισης με την ηλικια.

    Ζήσης Ιωάννης-Ειρηναίος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Ρέθυμνο

  • Καλό είναι να πάρετε μια θεραπεία με προβιοτικά για να ενισχύσετε τη χλωρίδα του κόλπου

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Θα μπορούσατε να δοκιμάσετε κάποιο συμπλήρωμα διατροφής με μαννοζη και cranberries για να το παίρνετε προφυλακτικά. Καλό θα ήταν να συμβουλευτειτε ξανά κάποιον ουρολογο.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Σαφώς και υπάρχει ,κυρία διατροφικές συνήθειες ,προληπτικά μέτρα ,συμπληρωματική φαρμακευτική αγωγη

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Θα πρέπει να απευθυνθείς με όλο το ιστορικό σου σε γυναικολόγο με ολιστική προσέγγιση επί των θεμάτων αυτών

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Εάν έχει δημιουργηθεί τρυγόνιτιδα στην κύστη τότε θα χρειαστεί καυτηριασμός

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Υπάρχει d mannose κ διαφορετική θεραπεία

    Παπαϊωάννου Στέφανος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Καλημερα και χρονια πολλα!Η e.coli δεν θεωρειται παθογονο για την κολπικη χλωριδα και δεν χορηγουμε θεραπεια!Δεν προκαλει συμπτωματα κολπιτιδας.Η λοιμωξη απο Ε.coli στα ουρα η σε συνδυασμο με ανευρεση σε Καλλιεργ. κολπικου υγρου χρηζει θεραπια!Το προβλημα ειναι καθαρα ουρολογικο και πρεπει εκει να απευθεινθεις.Προσοχη εαν η ουρολοιμωξη απο E.COLI εμφανιζεται μετα απο σεξουαλικη επαφη τοτε ειναι και γυναικολογικο και υπαρχουν σχηματα θεραπειας.

    Μπαμπαμέτος Ηλίας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ίλιον