• Vaginitis
  • Submitted on 17/04/2023

Ταλαιπωρούσε αρκετά χρόνια με κολπιτιδες από e coli. Κάθε φορά μετά από αντιβιογραμμα παίρνω θεραπεία και έπειτα χημιοπροφυλαξη. Αρκετές φορές η αντιβίωση δεν με καλύπτει ενώ κάθε φορά που σταματάω τη χημιοπροφυλαξη παρουσιάζω υποτροπή. Σε όλο αυτό τα συμπτώματα μου είναι έντονα κυρίως ουρολογικα ( έχω κάνει κυστεοσκόπηση και ουροδυναμικο). Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αντιμετώπισης ή κάποια άλλη εξέταση που θα με βοηθήσει να το ξεπεράσω?

9 specialists answered

  • Ελέξτε τον σύντροφο σας και επίσης ίσως η επαφή να γίνεται με προφύλαξη για μεγάλο χρονικό διάστημα σε συνδυασμό με κολπικές πλύσεις με betadine για κα΄ποιο διάστημα

    Kondelidis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Perea

  • Υπαρχει συγκεκριμενο πρωτοκολλο που ακολουθουμε για τις υποτροπιαζουσες ουρολοιμωξεις αλλα δεν εινα δυστυχως κατι που μπορω να σας εξηγησω απο εδω και εχει να κανει επισης με την ηλικια.

    Ζήσης Ιωάννης-Ειρηναίος

    Urologist - Andrologist

    Rethymno

  • Καλό είναι να πάρετε μια θεραπεία με προβιοτικά για να ενισχύσετε τη χλωρίδα του κόλπου

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Θα μπορούσατε να δοκιμάσετε κάποιο συμπλήρωμα διατροφής με μαννοζη και cranberries για να το παίρνετε προφυλακτικά. Καλό θα ήταν να συμβουλευτειτε ξανά κάποιον ουρολογο.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Σαφώς και υπάρχει ,κυρία διατροφικές συνήθειες ,προληπτικά μέτρα ,συμπληρωματική φαρμακευτική αγωγη

    Tsakalidis Hristos

    Urologist - Andrologist

    Serres

  • Θα πρέπει να απευθυνθείς με όλο το ιστορικό σου σε γυναικολόγο με ολιστική προσέγγιση επί των θεμάτων αυτών

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Εάν έχει δημιουργηθεί τρυγόνιτιδα στην κύστη τότε θα χρειαστεί καυτηριασμός

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Υπάρχει d mannose κ διαφορετική θεραπεία

    Papaioannou Stefanos (Deactivated account)

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Ionia

  • Καλημερα και χρονια πολλα!Η e.coli δεν θεωρειται παθογονο για την κολπικη χλωριδα και δεν χορηγουμε θεραπεια!Δεν προκαλει συμπτωματα κολπιτιδας.Η λοιμωξη απο Ε.coli στα ουρα η σε συνδυασμο με ανευρεση σε Καλλιεργ. κολπικου υγρου χρηζει θεραπια!Το προβλημα ειναι καθαρα ουρολογικο και πρεπει εκει να απευθεινθεις.Προσοχη εαν η ουρολοιμωξη απο E.COLI εμφανιζεται μετα απο σεξουαλικη επαφη τοτε ειναι και γυναικολογικο και υπαρχουν σχηματα θεραπειας.

    Μπαμπαμέτος Ηλίας

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilion