• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 27/01/2023

Καλησπέρα , έπαιρνα μια αντιβίωση για την ουρολοίμωξη 2 φορες την μέρα για 5 μέρες. Μόλις τελείωσα την αντιβίωση την Κυριακή άρχισα να έχω φαγούρα και τσούξιμο στην ευαίσθητη περιοχή και προχθές παρατήρησα πως έβγαζα κάποια κολπικά υγρά αλλά η μορφή τους ήταν σαν ‘’ τυρι ‘’ και άοσμα.. πιστεύω πως είναι κολπική μυκητίαση τι πρέπει να κανω ;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Λογικά είναι μυκητίαση και πρέπει να λάβετε αγωγή. Δεν μπορώ να χορηγήσω αγωγή χωρίς να σας έχω εξετάσει.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Καλό θα είναι να γίνει μία γυναικολογική εξέταση και να σταλεί μία καλλιέργεια κολπικού υγρού όπως θα περιγράφεται όντως είναι μυκητίαση και χρειάζεται αγωγή και με κολπικά υπόθετα και με χάπια αν θέλετε κλείστε ένα ραντεβού να σας εξυπηρετήσουμε

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Αγαπητή φίλη.
    Πιθανότατα έχεις μυκητιασική κολπίτιδα αλλά δε μπορούμε να συστήσουμε φαρμακευτική αγωγή από απόσταση.
    Θα μιλήσεις με το γιατρό σου.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Το πιθανοτερο ειναι να προκειται για κολπιτιδα από μυκητες, πολυ συχνό μετά από λήψη αντιβιωσης. Προκαλείται λόγω διαταραχής της φυσιολογικής χλωρίδας του κόλπου. Σωστότερο είναι να μιλήσετε με τον γυναικολόγο σας για τα σας καθοδηγήσει. Η λήψη αντιμηκυτιασικής αγωγής χωρίς κάποια οδηγία καλό είναι να αποφεύγεται, καθώς εκτος από μύκητες μπορεί να υπάρχουν και άλλα μικρόβια που προκαλούν κολπίτιδα. Σωστό είναι να εξετασθείτε από τον γιατρό σας.

    Νικολαΐδου Μαριλία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πειραιάς

  • Όταν παίρνεις αντιβίωση να παίρνεις και προβιοτικο για να μην παθαίνεις κολπίτιδα τώρα θα πάρεις αντιμυκητιασικα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Φαινεται για μυκητιαση. Ζητηστε απο τον γιατρο σας να σας γραψει καποια θεραπεια. Υπαρχει σε κολπ αλοιφη και σε χαπια

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας. Πρέπει να γίνει ένας γυναικολογικός έλεγχος με λείψει καλλιεργιών κολπικού υγρού ούτως ώστε να σας δοθεί η σωστή θεραπεία.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Να επισκεφτείτε ένα γυναικολόγο για να σας δώσει αγωγή με αντιμυκητιασικά.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας.
    Καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε σας ανησυχεί και δικαιολογημένα αφού τα συμπτώματα μιας κολπίτιδας είναι αρκετά ενοχλητικά. Όντως, αυτό που περιγράφεται θα μπορούσε να είναι μια μυκητιασικη κολπίτιδα. Δεν θα ήταν όμως σωστό να σας παρέχω συγκεκριμένες συμβουλές ή να συστήσω οποιαδήποτε θεραπεία χωρίς πρώτα να κατανοήσω περισσότερα για το ιατρικό σας ιστορικό και την τρέχουσα κατάστασής σας.
    Πολλές φορές η απόπειρα αυτοδιάγνωσης ή αυτοθεραπείας μπορεί να είναι επικίνδυνη και να οδηγήσει σε δυσμενή αποτελέσματα. Ως εκ τούτου, είναι πάντα καλύτερο να συμβουλεύεστε έναν γιατρό πριν ξεκινήσετε οποιαδήποτε νέα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου