• Κολπική μαρμαρυγή
  • Υποβλήθηκε 21/09/2023

Τον Φεβρουάριο του 2021 λόγω κολπικής μαρμαρυγής νοσηλεύτικα επί διήμερο και κατά την έξοδό μου από την κλινική μου συνέστησαν το αντιπηκτικό Eliquis 2,5 mg ( apixaban )πρωί βράδυ . Έκτοτε το παίρνω μέχρι σήμερα , Καλώς ; γιατί ο παθολόγο μου μου συνέστησε να το διακόψω αφού δεν παρουσίασα ξανά αρρυθμία.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Ορθώς το λαμβάνετε.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Πριν διακόψετε το eliquis θα πρέπει όντως να επιβεβαιωθεί ότι δεν κάνετε αρρυθμίες, όχι μόνο από αυτό που έχετε νιώσει , αλλά και μετά από κάποιες καταγραφές holter, σίγουρα περισσότερες από μία.Μπορει να συμβαίνουν επεισόδια που δεν έχουν γίνει αντιληπτά, οπότε συνεχίζει να υπάρχει κίνδυνος εγκεφαλικού

    Σταυρουλάκης Γεώργιος

    Καρδιολόγος

    Πεδίον του Άρεως

  • H ένδειξη για αντιπηκτική αγωγή βασίζεται ξεκάθαρα στον κίνδυνο καρδιοεμβολικών επεισοδίων ο οποίος υπολογίζεται αυτήν την στιγμή από το λεγόμενο score CHA2D2VASc και όχι από την διάρκεια ή την συχνότητα επεισοδίων κολπ. μαρμαρυγής. Επίσης η αποτελεσματική και προτεινόμενη δόση Eliquis είναι 5mg εκτός αν συντρέχουν συγκεκριμένοι λόγοι όπως πχ σοβαρή νεφρική ανεπάρκεια. Σας συμβουλέυω να συζητήσετε την περίπτωσή σας με τον θεράποντα καρδιολόγο σας.

    Τασσόπουλος Χρήστος

    Ειδικός Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Γιαννιτσά

  • Καλησπέρα! Θα πρότεινα να συμβουλευτείτε άμεσα έναν καρδιολόγο. Αν θα συνεχίσετε με την αντιπηκτική αγωγή για μείωση του κινδύνου εγκεφαλικού επεισοδίου εξαρτάται από χρόνιους παράγοντες κινδύνου, όπως ηλικία, υπέρταση, διαβήτης, αθηροσκλήρυνση, προηγούμενα καρδιαγγειακά συμβάντα, κλπ και ΟΧΙ απ' το αν υπάρχει τώρα η κολπική μαρμαρυγή.
    Επίσης σημαντικό είναι η δόση που θα πάρετε, τα 2.5 mg 2 φορές/μέρα είναι μειωμένη δόση, θέμα που επίσης πρέπει να εξεταστεί από τον καρδιολόγο σας.
    Ευχαριστώ

    Λιακατσίδας Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Χαλάνδρι

  • Το eliquis αν πρέπει να το παίρνεις εξαρτάται από ένα αλγόριθμο (απλά από κάποιους παράγοντες κινδύνου που αν τους έχεις πρέπει να παίρνεις αν δεν τους εχεις δεν χρειάζεσαι)

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος