• Κολπική μαρμαρυγή
  • Υποβλήθηκε 22/12/2022

Η κολπική μαρμαρυγή, όταν διαγνωσθεί, χρειάζεται νοσηλεία; Αν ναι, πόσο άμεσα;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Συνήθως χρειάζεται νοσηλεία όταν πρωτοεμφανίζεται αιφνίδια και συνοδεύεται από έντονα ενοχλήματα για διαγνωστικούς και θεραπευτικούς λόγους.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Αν χρειάζεται νοσηλεία μία πρώτο διαγνωσθείσα κολπική μαρμαρυγή εξαρτάται από το πότε ξεκίνησε, τα συμπτώματα και το αν έχει μεγάλη ταχυκαρδία. Αν αυτός που διέγνωσε την κολπική μαρμαρυγή σας συνέστησε νοσηλεία τότε Πιθανότατα χρειάζεται

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Θα σου πει ο γιατρός σου. Σε γενικές γραμμές εάν παρουσιάζει αιμοδυναμική αστάθεια ναι. Θα χρειαστείς σίγουρα αντιμετώπιση σε μονάδα υγείας (μπορεί να είναι εξοπλισμένο πρωτοβάθμιο κέντρο, day clinic ή βραχεία νοσηλεία) και ένα πληρούνται οι προϋποθέσεις μπορεί να γλυτώσεις τη νοσηλεία σε νοσοκομείο.

    Βασίλειος Βαχλιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Πατήσια

  • Χρειάζεται νοσηλεία μόνο σε περίπτωση που υπάρχει ένδειξη επείγουσας ανάταξης σε φλεβοκομβικό ρυθμό (πολύ αυξημένοι παλμοί, έντονη συμπτωματολογία, χαμηλή αρτηριακή πίεση).

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Αν είναι πρόσφατη σε υγιή καρδιά όχι, σε ηλικιωμένους αντιθετα ναι.
    Αν είναι εμμενουσα ή χρόνια ως τυχαίο εύρημα όχι.

    Dr Παπαθανασίου Σωτήριος

    Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Η απάντηση όπως και σε πολλές άλλες στην ιατρική είναι εξαρτάται. Εξαρτάται από το προφίλ του ασθενούς, την ηλικία του π.χ. τους συνοδούς παράγοντες κινδύνου, αν έχει δύσπνοια , πόνο στο στήθος κτλ, ΚΑΙ από το είδος της κολπικής μαρμαρυγής, π.χ. αν είναι ταχεία ή με αιμοδυναμική αστάθεια τότε θέλει άμεσα νοσηλεία. Η πλήρης απάντηση στην ερώτησή σας είναι τουλάχιστον ένα ολόκληρο κεφάλαιο σε βιβλίο Καρδιολογίας.

    Χάραρης Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Καλαμάτα

  • Ναι

    Σιμιτσής Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Όχι απαραιτήτως. Αναλόγως της συμπτωματολογιας.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Εξαρτάται από το πότε άρχισε. Συνήθως όμως όχι.

    Ζαμπέλης Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας,
    αμιγώς η κολπική μαρμαρυγή δεν είναι θανατηφόρα μπορεί να προκαλέσει όμως θρομβοεμβολικά επεισόδια.
    Προσωπικά συστήνω σε κάθε ασθενή με πρωτοδιάγνωστη κολπική μαρμαρυγή επίσκεψη στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών ώστε να αποκλειστούν τυπικά άλλες σοβαρές καρδιακές παθήσεις όπως περικαρδίτιδα/μυοκαρδίτιδα ή ακόμα και έμφραγμα του μυοκαρδίου και να εισαχθεί θεραπευτική αντιπηκτική αγωγή.
    Η αμεσότητα εξαρτάται από τα συμπτώματα και την διάρκειά τους, την τυχόν συνύπαρξη άλλων σοβαρών καρδιακών ή άλλων παθήσεων, και την καρδιακή -κοιλιακή εν προκειμένω - συχνότητα.
    Αν τελικά θα χρειαστεί στο τέλος και νοσηλεία θα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τασσόπουλος Χρήστος

    Ειδικός Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Γιαννιτσά

  • Πρωτοεμφανιζομενη; Μαλλον ναι. Το "ποσο αμεσα" εξαρταται απο διαφορες παραμετρους

    Καραβελάκης Μιχαήλ

    Καρδιολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Χρειάζεται άμεση έναρξη αντιπηκτικής αγωγής και έλεγχο της ταχυκαρδίας αφού πρώτα προηγηθεί αιματολογικός έλεγχος.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Συνήθως όχι. Εξαρτάται από τη βαρύτητα της και αν τίθεται θέμα ανάτασης. Δηλ επαναφοράς σε φυσιολογικό ρυθμο

    Δασκαλάκης Κοσμάς

    Καρδιολόγος

    Γλυκά Νερά

  • Εξαρτάται από πολλά πράγματα πχ Αμα βρεθεί τυχαία δεν χρειάζεται νοσηλεία.

    Κάββουρας Χαράλαμπος

    Επεμβατικός Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΟΣΗΛΕΙΑ ΑΝ 1.Ο ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΛΑ 2.ΑΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ 24-36 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΤΑΞΗ.3 ΑΝ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΓΩΓΗ. ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΔΙΟΠΟΙΗΘΕΙ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΕΜΒΟΛΙΚΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ. ΗΛΙΚΙΑ, ΥΠΕΡΤΑΣΗ, ΦΥΛΟ, ΣΑΚΧΑΡΩΔΗΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ, ΑΓΓΕΙΟΠΑΘΕΙΑ ,ΠΑΛΑΙΑ ΕΜΒΟΛΗ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ. ΑΝ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΤΟΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΝΟΣΗΛΕΙΑ. Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ.

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας