• Κολπική μαρμαρυγή
  • Υποβλήθηκε 09/12/2022

Μπορεί να απαλλαγώ από την κολπική μαρμαρυγή;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχει η κατάλυση, που γίνεται κάτω από προϋποθέσεις, με ικανοποιητικό ποσοστό επιτυχίας.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Μπορεί ναι μπορεί και όχι. Απευθύνσου στον θεράποντα καρδιολόγο σου.

    Βασίλειος Βαχλιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Πατήσια

  • Φυσικά και με πολλούς τρόπους.
    Φαρμακευτικά, με ηλεκτρική ανάταξη ή με ablation.

    Dr Παπαθανασίου Σωτήριος

    Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Υπάρχει περίπτωση μη επανεμφάνισης. Πάντοτε σε συνάρτηση με την κλινική κατάσταση και τυχόν συνυπαρχοντα νοσήματα.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Εάν εννοείται άπαξ και δια παντός ίαση νομίζω θα απογοητευτείτε. Διαθέτουμε όμως - αναλόγως βέβαια και με το προφίλ του ασθενούς - συγκεκριμένα εργαλεία όπως την θεραπεία κατάλυσης ώστε να προσφέρουμε στις περισσότερες των περιπτώσεων απαλλαγή από τα επεισόδια ή καθοριστική μείωση της συχνότητας εμφάνισής τους για πολλά έτη. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

    Τασσόπουλος Χρήστος

    Ειδικός Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Γιαννιτσά

  • Δεν υπάρχει εύκολη απάντηση. Θα πρέπει να σας εξετάσουμε (ιστορικό, τρίπλεξ καρδιάς κλπ) και να συζητήσουμε για τις εναλλακτικές λύσεις που υπάρχουν στην περίπτωσή σας.

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Σε πολλές περιπτώσεις ΝΑΙ

    Οσανλού Σαρζάντ - Σοφία

    Καρδιολόγος

    Καλαμαριά

  • ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΛΠΙΚΗΣ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗΣ ΟΧΙ. ΘΑ ΣΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΕ Ο,ΤΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΩΝ ΤΩΡΑ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ (ΤΑ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΑ ΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΘΡΟΜΒΟ- ΕΜΒΟΛΙΚΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΟΥΣ, ΜΕ ΣΥΝΕΚΤΙΜΙΣΗ ΤΟΥ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΚΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ, ΟΠΩΣ ΑΥΤΑ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ SCORE). ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΡΥΘΜΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΘΕΑΥΤΗ (ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΟΔΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ) ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ ΕΙΤΕ ΜΕ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΝΤΙΑΡΡΥΘΜΙΚΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΕΙΤΕ ΜΕ ABLATION . ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ, ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ, ΔΕΝ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ. TO ABLATION (ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΟΣ "ΚΑΥΤΗΡΙΑΣΜΟΣ" ΤΗΣ ΑΡΡΥΘΜΙΑΣ) ΕΧ... Διάβασε περισσότερα

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Μπορεί ισως κάποιος να απαλλαγεί από την κολπική μαρμαρυγή με φάρμακο ή κατάλυση στην περιοχή του αριστερού κόλπου αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να παίρνει από του στόματος αντιπηκτική αγωγή. Με την κατάλληλη επίσης φαρμακευτική αγωγή, ακόμα κι αν η κολπική μαρμαρυγή παραμένει, δεν προκαλούνται συμπτώματα.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • βεβαιως μπορειτε με φαρμακευτικη ή ηλεκτρικη αναταξη , με την προυποθεση οτι δεν ανηκεται στα ατομα με χρονια κολπικη μαρμαρυγη δηλαδη σε αυτα τα ατομα που προσπαθησαν ηδη να απαλλαγουν και δεν τα καταφεραν

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Η σωστή απάντηση είναι Εξαρτάται. Πολλοί είναι οι παράγοντες που καθορίζουν την έκβαση στο χρόνο της κολπικης μαρμαρυγης. Χρονικό διάστημα έναρξης, παροξυσμική ή χρονια, διαστάσεις αριστερου κολπου της καρδιάς ακόμη και, εν μέρει η κληρονομικοτητα. Καθε ασθενης είναι μια ξεχωριστή περίπτωση.

    Δασκαλάκης Κοσμάς

    Καρδιολόγος

    Γλυκά Νερά

  • ΝΑΙ.ΦΥΣΙΚΑ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΥΣΒ ΠΟΥ ΜΟΝΟ Ο ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΣ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΠΤΩΣΕΩΣ.

    Σιμιτσής Στυλιανός

    Καρδιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Βεβαίως. Η ηλεκτροφυσιολογία και η κατάλυση των εστιών της ΚΜ αποτελεί σε πολλές των περιπτώσεων μόνιμη λύση στο πρόβλημα απαλλάσσοντας τον/την ασθενή από συμπτώματα και φάρμακα. Θα χαρώ να σας τα πω από κοντά

    Καρανίκας Σταύρος

    Καρδιολόγος

    Ιλίσια

  • Μπορείτε να απαλλαγείτε με μεγάλη πιθανότητα κάνοντας κατάλυση της κολπικής μαρμαρυγής.

    Ζαμπέλης Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Κάνοντας κατάλυση δηλ ablation σε ποσοστό 50 με 70% και παλι ανάλογα

    Κάββουρας Χαράλαμπος

    Επεμβατικός Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΟΣΟ ΚΛΙΝΙΚΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΤΙΚΑ. ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΜΕ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ 75%

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας