• Atrial Fibrilaltion
  • Submitted on 22/12/2022

Η κολπική μαρμαρυγή, όταν διαγνωσθεί, χρειάζεται νοσηλεία; Αν ναι, πόσο άμεσα;

16 specialists answered

  • Συνήθως χρειάζεται νοσηλεία όταν πρωτοεμφανίζεται αιφνίδια και συνοδεύεται από έντονα ενοχλήματα για διαγνωστικούς και θεραπευτικούς λόγους.

    Κρεζίας Πέτρος

    Cardiologist

    Alimos

  • Αν χρειάζεται νοσηλεία μία πρώτο διαγνωσθείσα κολπική μαρμαρυγή εξαρτάται από το πότε ξεκίνησε, τα συμπτώματα και το αν έχει μεγάλη ταχυκαρδία. Αν αυτός που διέγνωσε την κολπική μαρμαρυγή σας συνέστησε νοσηλεία τότε Πιθανότατα χρειάζεται

    Dragazis Ioannis

    Cardiologist

    Ilioupoli

  • Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Θα σου πει ο γιατρός σου. Σε γενικές γραμμές εάν παρουσιάζει αιμοδυναμική αστάθεια ναι. Θα χρειαστείς σίγουρα αντιμετώπιση σε μονάδα υγείας (μπορεί να είναι εξοπλισμένο πρωτοβάθμιο κέντρο, day clinic ή βραχεία νοσηλεία) και ένα πληρούνται οι προϋποθέσεις μπορεί να γλυτώσεις τη νοσηλεία σε νοσοκομείο.

    Vahliotis Vasileios (Deactivated account)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Patisia

  • Χρειάζεται νοσηλεία μόνο σε περίπτωση που υπάρχει ένδειξη επείγουσας ανάταξης σε φλεβοκομβικό ρυθμό (πολύ αυξημένοι παλμοί, έντονη συμπτωματολογία, χαμηλή αρτηριακή πίεση).

    Sakadakis Eleutherios

    Cardiologist

    Pagrati

  • Αν είναι πρόσφατη σε υγιή καρδιά όχι, σε ηλικιωμένους αντιθετα ναι.
    Αν είναι εμμενουσα ή χρόνια ως τυχαίο εύρημα όχι.

    Papathanasiou Sotirios

    Cardiologist

    Kolonaki

  • Η απάντηση όπως και σε πολλές άλλες στην ιατρική είναι εξαρτάται. Εξαρτάται από το προφίλ του ασθενούς, την ηλικία του π.χ. τους συνοδούς παράγοντες κινδύνου, αν έχει δύσπνοια , πόνο στο στήθος κτλ, ΚΑΙ από το είδος της κολπικής μαρμαρυγής, π.χ. αν είναι ταχεία ή με αιμοδυναμική αστάθεια τότε θέλει άμεσα νοσηλεία. Η πλήρης απάντηση στην ερώτησή σας είναι τουλάχιστον ένα ολόκληρο κεφάλαιο σε βιβλίο Καρδιολογίας.

    Hararis Giorgos (Deactivated account)

    Cardiologist

    Kalamata

  • Ναι

    Simitsis Stylianos

    Cardiologist

    Platia Mavili

  • Όχι απαραιτήτως. Αναλόγως της συμπτωματολογιας.

    Άγριος Ιωάννης

    Cardiologist

    Kerkira (Corfu)

  • Εξαρτάται από το πότε άρχισε. Συνήθως όμως όχι.

    Ζαμπέλης Κωνσταντίνος

    Cardiologist

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας,
    αμιγώς η κολπική μαρμαρυγή δεν είναι θανατηφόρα μπορεί να προκαλέσει όμως θρομβοεμβολικά επεισόδια.
    Προσωπικά συστήνω σε κάθε ασθενή με πρωτοδιάγνωστη κολπική μαρμαρυγή επίσκεψη στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών ώστε να αποκλειστούν τυπικά άλλες σοβαρές καρδιακές παθήσεις όπως περικαρδίτιδα/μυοκαρδίτιδα ή ακόμα και έμφραγμα του μυοκαρδίου και να εισαχθεί θεραπευτική αντιπηκτική αγωγή.
    Η αμεσότητα εξαρτάται από τα συμπτώματα και την διάρκειά τους, την τυχόν συνύπαρξη άλλων σοβαρών καρδιακών ή άλλων παθήσεων, και την καρδιακή -κοιλιακή εν προκειμένω - συχνότητα.
    Αν τελικά θα χρειαστεί στο τέλος και νοσηλεία θα
    ... Read more

    Τασσόπουλος Χρήστος

    Ειδικός Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Giannitsa

  • Πρωτοεμφανιζομενη; Μαλλον ναι. Το "ποσο αμεσα" εξαρταται απο διαφορες παραμετρους

    Karavelakis Mihail

    Cardiologist

    Heraklion

  • Χρειάζεται άμεση έναρξη αντιπηκτικής αγωγής και έλεγχο της ταχυκαρδίας αφού πρώτα προηγηθεί αιματολογικός έλεγχος.

    Triantafullis Dimitrios

    Cardiologist

    Kypseli

  • Συνήθως όχι. Εξαρτάται από τη βαρύτητα της και αν τίθεται θέμα ανάτασης. Δηλ επαναφοράς σε φυσιολογικό ρυθμο

    Δασκαλάκης Κοσμάς

    Cardiologist

    Glyka Nera

  • Εξαρτάται από πολλά πράγματα πχ Αμα βρεθεί τυχαία δεν χρειάζεται νοσηλεία.

    Κάββουρας Χαράλαμπος

    Επεμβατικός Καρδιολόγος

    Kolonaki

  • ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΟΣΗΛΕΙΑ ΑΝ 1.Ο ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΛΑ 2.ΑΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ 24-36 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΤΑΞΗ.3 ΑΝ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΓΩΓΗ. ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

    Kefalas Vasileios

    Cardiologist

    Evosmos

  • ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΔΙΟΠΟΙΗΘΕΙ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΕΜΒΟΛΙΚΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ. ΗΛΙΚΙΑ, ΥΠΕΡΤΑΣΗ, ΦΥΛΟ, ΣΑΚΧΑΡΩΔΗΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ, ΑΓΓΕΙΟΠΑΘΕΙΑ ,ΠΑΛΑΙΑ ΕΜΒΟΛΗ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ. ΑΝ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΤΟΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΝΟΣΗΛΕΙΑ. Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ.

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Cardiologist

    Gerakas