• Κολπική μαρμαρυγή
  • Υποβλήθηκε 13/02/2024

Καλησπέρα ειμαι 45 χρόνων άνδρας ξαφνικά μαθενω τυχαία ότι έχω ανεβρισμα στη ανοιουσα αορτη 40mm δυστυχώς έχασα τα πάντα διότι ο καρδιολόγος μου εξήγησε τη σημάνει όλο αυτό ότι η ηλικία μου 45 με 40mm από εδώ κ πέρα θα μεγαλωνη λόγω ότι δε θεραπεύεται άρα το προσδόκιμο ζωή μου θα είναι ίσως από 3 η έως 5,6,7 χρόνια ανάλογα με το ρυθμό ανάπτυξης η Στεναχώρια μου είναι πολύ Μεγάλη Δε μπορω να το χείριστο όλο αυτό το βάρος βλέπω τους Δικούς μου στα μάτια για να τους χορτασω με τη ιδέα ότι ίσως κάποια μερά δε τους ξαναδώ ,θέλω να ηρεμήσω προσπαθώ, Δε κοιμαμε το μυαλό μου συνεχώς είναι στη οικογένεια μου....

5 ειδικοί απάντησαν

  • Από τις λίγες περιπτώσεις που θα πρότεινα να ξεκινήσει κάποιος αμμεσα ψυχοθεραπεία!
    Θα βοηθήσει ιδιαίτερα και στο κομμάτι της υγείας σας...(από προσωπική εμπειρία καθώς είμαι παθουσα από εγκεφαλικό ανεύρυσμα σας εγγυώνται πως η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει απίστευτα)

    Σωτηροπούλου Αναστασία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας!Κατανοώ πόσο δύσκολη συναισθηματικα είναι αυτή η κατάσταση για εσας, Η διάγνωση που λάβατε μπορεί να είναι σοκαριστική και να φέρνει μαζί της πολλά συναισθήματα. Είναι φυσιολογικό να νιώθετε στεναχωρημένος και ανήσυχος. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που αντιμετωπίζουν παρόμοιες καταστάσεις και αισθάνονται το ίδιο. Είναι σημαντικό να μιλάτε με τους αγαπημένους σας ανθρώπους, να μοιράζεστε τα συναισθήματά σας και να ζητάτε υποστήριξη. Θα ήθελα να σας προτείνω να συνεχίσετε να συζητάτε με τον καρδιολόγο σας. Είναι σημαντικό να κατανοήσετε πλήρως την κατάστασή σας και να ενημερώνεστε για τις επιλογές σας. Μπορεί να υπάρχουν τρόποι να βελ... Διάβασε περισσότερα

    Μπονίκου Ειρήνη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Η κακή συναισθηματική κατάσταση δεν βοηθάει σε καμία περίπτωση, ποσό μάλλον στην δίκη σας. Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας με σκοπό να βοηθηθείτε σχετικά με τα συμπτώματα που αναφέρετε.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα,
    Σε αυτήν τη δυσκολη στιγμή για σας, είναι σημαντικό να έχετε υποστήριξη από την οικογένειά σας, τους φίλους σας και ενδεχομένως να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε την ψυχολογική πίεση και θλίψη που αισθάνεστε. Θα πρέπει να επικεντρωθείτε στην εύρεση ηρεμίας και σε πρακτικές που θα σας βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε αυτήν τη δύσκολη κατάσταση.
    Θα πρέπει να θυμάστε ότι είναι θετικό να αντιμετωπίσετε τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας και να ζητήσετε βοήθεια όταν αισθάνεστε ότι δεν μπορείτε να τα διαχειριστείτε μόνος σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Ακούγεται πολύ σοκαριστικό και δύσκολο να διαχειριστεί κάποιος κάτι τέτοιο, κατανοώ τις αντιδράσεις και τα συναισθήματά σας. Αν δεν μπορείτε να μιλήσετε για όλα αυτά με κάποιον δικό σας άνθρωπο θα σας βοηθήσει να το επεξεργαστείτε και να μεταβολίσετε τον φόβο σας σε ζωή με ένα/μια θεραπευτή/τρια.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες