• Κολπική μαρμαρυγή
  • Υποβλήθηκε 16/09/2023

Καλημέρα έχω τον παππού με προσφάτως διεγνωσμενη κολπική μαρμαρυγή και εντελώς λαϊκά πριν 4 χρόνια μας είχαν πει στο Θριάσιο μετά από ένα έμφραγμα που πέρασε ότι η καρδιά λειτουργεί στο 30 με 40%. Το 2004 στο Σωτηρία είχε υποβληθεί σε αρκετές εξετάσεις για τον πνεύμονα όπου είχαν βρεθεί κάποια ευρήματα και φοβόμασταν Και το χειρότερο Τελικά όμως δεν ήτανε καρκίνος τα ίδια ευρήματα Βρήκαν και τώρα στο Θριάσιο όπου ξανά νοσηλεύτηκε. Σήμερα το πρωί μου ζήτησε να πάει πάλι στο νοσοκομείο γιατί δεν μπορεί να αναπνεύσει μέτρησα το οξυγόνο του και τους παλμούς του και ήτανε μία χαρά. Παράλληλα να πω ότι του έχουμε μία συσκευή οξυγόνο όταν νιώθει δυσφορία. Παρόλο που είμαι σε συνεχή επικοινωνία με καρδιολόγο και πνευμονολόγο Θα ήθελα να μάθω αν μπορούμε να το κάνουμε και κάτι άλλο. Η Πνευμονολόγος μας σύστησε pet scan σε πρώτη φάση και επειδή ο άνθρωπος είναι 87 χρονών αν τα αποτελέσματα είναι καλά να μην μπούμε σε διαδικασία βρογχοσκόπησης λόγω της ηλικίας του και επειδή δεν έχει ανακτήσει τις δυνάμεις του. Οποιαδήποτε συμβουλή και πληροφορία καλοδεχούμενη και σας ευχαριστώ πολύ.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Ο, τι σας συστησουν οι θεραποντος ιατροί, καρδιολόγος και Πνευμονολογος, που έχουν εξετάσει τον άνθρωπο.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Καλησπέρα! Καταρχήν σε συγχαίρω και με συγκινεί το ενδιαφέρον και δέσμευση για την υγεία του παππού σου.
    Από την περιγραφή, και ως καρδιολόγος, θα ήθελα να εξετασθεί ο παππούς σου καρδιολογικά με υπέρηχο και ηλεκτροκαρδιογράφημα μιας και το ιστορικό (έμφραγμα, ΚΜ, καρδιακή ανεπάρκεια) εγείρει υποψία καρδιακής αιτιολογίας στη δύσπνοιά του. Αν διαπιστωθεί, μπορεί να βελτιστοποιηθεί η αγωγή του με διουρητικά και φάρμακα καρδ ανεπάρκειας ώστε να νιώσει καλύτερα. Οπότε η συμβουλή μου, άμεση καρδιολογική εκτίμηση!
    Ευχαριστώ και καλή τύχη

    Λιακατσίδας Κωνσταντίνος

    Καρδιολόγος - Αρρυθμιολόγος

    Χαλάνδρι

  • Το pet scan δεν μπορεί να προσφέρει 𝞃ί𝝿𝝾𝞃𝝰. Τα ευρήματα του 2004 ΔΕΝ μπορούν να προκαλέσουν ανησυχίες για καρκίνο το 2023. Και επίσης ΔΕΝ μπορεί να διευκρινίσει τα αίτια της κολπικής μαρμαρυγής, με την οποία πολύς κόσμος, άνω των 60, ζει χωρίς προβλήματα. Το 30-40% ΔΕΝ είναι και τόσο ...χάλια. Ο παπούς σας χρειάζεται να τον παρακολουθεί ένας καλός Πνευμονολόγος που θα μελετήσει πρώτα το ιστορικό του από τη ΣΩΤΗΡΙΑ και θα προβεί σ έναν αρχικό λεπτομερή κλινικοεργαστηριακό έλεγχο. Σας προσκαλώ δωρεάν, αλλά με ραντεβού, στο 𝝥𝝢𝝚𝝪𝝡𝝤𝝢𝝤𝝠&#... Διάβασε περισσότερα

    Μαθιουδάκης Γεώργιος Α.

    Πνευμονολόγος