• Κολονοσκόπηση
  • Υποβλήθηκε 01/12/2022

Είδα στα κόπρανα αίμα στο τελείωμα, πρέπει να κάνω κολονοσκόπηση?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Αν είστε ηλικιακά 48 ετών και άνω ή πολύ περισσότερο αν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό ΠΟΛΥΠΟΔΩΝ / ΚΑΡΚΙΝΟΥ ΠΑΧΕΟΣ ΕΝΤΕΡΟΥ , τότε θα πρέπει να υποβληθείτε σε ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ .

    Δημήτριος Τσουνής

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Το αίμα στα κόπρανα είναι ένα σύμπτωμα που αφενός μεν τρομάζει τον ασθενή, αφετέρου δε πολύς κόσμος, ελαφρά τη καρδία, το αποδίδει σε αιμορροΐδες. Αν είστε πάνω από 45 ετών θα σας έλεγα να κάνετε κολονοσκόπηση. Αν είστε κάτω από 45 ετών θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν γαστρεντερολόγο που θα λάβει ένα ολοκληρωμένο ιστορικό, θα σας εξετάσει και θα κρίνει αν χρειάζεται ή όχι κολονοσκόπηση και αν αυτή θα μπορούσε να είναι χαμηλή ή ολική. Ούτως ή άλλως, η κρίση ενός ειδικού είναι προαπαιτούμενη.

    Χρυσακόπουλος Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα σας.
    Πρέπει να σας εξετάσει κάποιος γιατρός (παθολόγος, γαστρεντερολογος, χειρουργός) για να διαπιστώσει αν υπάρχει κάποια παθολογία στον πρωκτικό δακτύλιο που να δικαιολογεί την παρουσία αίματος. Η ανάγκη για κολονοσκόπηση θα καθοριστεί από την κλινική εξέταση, το ιστορικό σας και την ηλικία σας.

    Καλαντζής Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Είναι πιθανό να χρειαστεί αλλά πρώτα θα πρέπει να αξιολογηθεί η ανάγκη για ενδοσκόπηση στο ιατρείο, μετά από σωστή λήψη ιστορικού και κλινική εξέταση, συμπεριλαμβανομένης της δακτυλικής εξέτασης.

    Βαρμπομπίτης Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Το αίμα στα κόπρανα αποτελεί ένδειξη για κολονοσκόπηση. Όμως πάντα συνυπολογίζονται και άλλοι παράγοντες, όπως η ηλικία του ασθενή (>45χρ), το οικογενειακό ιστορικό, το ατομικό ιστορικό (δυσκοιλιότητα ή ύπαρξη αιμορροΐδων) και φυσικά η κλινική εικόνα (ποσότητα, συχνότητα, χροιά αιματος). Θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε Γαστρεντερολόγο για να εκτιμηθεί η κατάσταση σας.

    Κεγιόγλου Αναστασία

    Γαστρεντερολόγος

    Γλυφάδα

  • Το ασφαλές θα ήταν να γίνει μια κλινική εξέταση και ανάλογα με το ιστορικό να αποφασιστούν τα επόμενα βηματα

    Ταραμπουλούς Δαυίδ

    Γαστρεντερολόγος

    Κάτω Τούμπα

  • Εξαρτάται από την ηλικία, την κλινική εξέταση και τον πιθανό εργαστηριακό έλεγχο που θα διενεργήσει ένας γαστρεντερολόγος.

    Τσικούρας Αντώνης

    Γαστρεντερολόγος

    Λάρισα