• Colonoscopy
  • Submitted on 01/12/2022

Είδα στα κόπρανα αίμα στο τελείωμα, πρέπει να κάνω κολονοσκόπηση?

8 specialists answered

  • Ναι

    Ζώγας Νικόλαος

    Gastroenterologist

    Kallithea

  • Αν είστε ηλικιακά 48 ετών και άνω ή πολύ περισσότερο αν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό ΠΟΛΥΠΟΔΩΝ / ΚΑΡΚΙΝΟΥ ΠΑΧΕΟΣ ΕΝΤΕΡΟΥ , τότε θα πρέπει να υποβληθείτε σε ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ .

    Tsounis Dimitrios

    Gastroenterologist

    Neo Psychiko

  • Το αίμα στα κόπρανα είναι ένα σύμπτωμα που αφενός μεν τρομάζει τον ασθενή, αφετέρου δε πολύς κόσμος, ελαφρά τη καρδία, το αποδίδει σε αιμορροΐδες. Αν είστε πάνω από 45 ετών θα σας έλεγα να κάνετε κολονοσκόπηση. Αν είστε κάτω από 45 ετών θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν γαστρεντερολόγο που θα λάβει ένα ολοκληρωμένο ιστορικό, θα σας εξετάσει και θα κρίνει αν χρειάζεται ή όχι κολονοσκόπηση και αν αυτή θα μπορούσε να είναι χαμηλή ή ολική. Ούτως ή άλλως, η κρίση ενός ειδικού είναι προαπαιτούμενη.

    Hrysakopoulos Georgios

    Gastroenterologist

    Trikala

  • Καλησπέρα σας.
    Πρέπει να σας εξετάσει κάποιος γιατρός (παθολόγος, γαστρεντερολογος, χειρουργός) για να διαπιστώσει αν υπάρχει κάποια παθολογία στον πρωκτικό δακτύλιο που να δικαιολογεί την παρουσία αίματος. Η ανάγκη για κολονοσκόπηση θα καθοριστεί από την κλινική εξέταση, το ιστορικό σας και την ηλικία σας.

    Καλαντζής Γιάννης

    Gastroenterologist

    Marousi

  • Είναι πιθανό να χρειαστεί αλλά πρώτα θα πρέπει να αξιολογηθεί η ανάγκη για ενδοσκόπηση στο ιατρείο, μετά από σωστή λήψη ιστορικού και κλινική εξέταση, συμπεριλαμβανομένης της δακτυλικής εξέτασης.

    Βαρμπομπίτης Ιωάννης

    Gastroenterologist

    Kallithea

  • Καλησπέρα σας. Το αίμα στα κόπρανα αποτελεί ένδειξη για κολονοσκόπηση. Όμως πάντα συνυπολογίζονται και άλλοι παράγοντες, όπως η ηλικία του ασθενή (>45χρ), το οικογενειακό ιστορικό, το ατομικό ιστορικό (δυσκοιλιότητα ή ύπαρξη αιμορροΐδων) και φυσικά η κλινική εικόνα (ποσότητα, συχνότητα, χροιά αιματος). Θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε Γαστρεντερολόγο για να εκτιμηθεί η κατάσταση σας.

    Kegioglou Anastasia

    Gastroenterologist

    Glyfada

  • Το ασφαλές θα ήταν να γίνει μια κλινική εξέταση και ανάλογα με το ιστορικό να αποφασιστούν τα επόμενα βηματα

    Tarampoulous Dauid

    Gastroenterologist

    Kato Toumpa

  • Εξαρτάται από την ηλικία, την κλινική εξέταση και τον πιθανό εργαστηριακό έλεγχο που θα διενεργήσει ένας γαστρεντερολόγος.

    Tsikouras Antonis

    Gastroenterologist

    Larissa