• Πονοκέφαλος
  • Υποβλήθηκε 08/04/2023

Γεια σας,σχεδον καθημερινα εχω εντονους πονοκεφαλους.Αλλα τωρα τελευταια εχω αισθημα παλμων στο κεφαλι.Ειναι κατι το ανησυχητικο?Υπαρχει περιπτωση να ειναι ημικρανια?

7 ειδικοί απάντησαν

  • ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ-ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΜΕ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ

    Περιφεράκης Κωνσταντίνος

    Ιατρός Βιοπαθολόγος - Ειδικός Βελονισμού

    Κολωνός

  • Θα πρέπει να σας εξετάσει κάποιος Νευρολόγος, εφόσον έιναι καθημερινοί, και να σας καθοδηγήσει.

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Γενικά το σύμπτωμα που περιγράφετε θα μπορούσε να είναι κάτι ανησυχητικό. Θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε έναν έλεγχο από τον οικογενειακό γιατρό/παθολόγο σας, ο οποίος θα σας κατευθύνει να μιλήσετε και με πιο ειδικούς γιατρούς εάν υπάρχει λόγος.

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • ο πόνος που αισθάνεται κανείς σαν κάτι να πάλλεται μπορεί να είναι ημικρανία - συνοδεύεται συνήθως από ναυτία, ενόχληση στο φως, τους ήχους ή τις μυρωδιές - αν έχετε καθημερινά πονοκέφαλο (ακόμη κι αν είναι ημικρανία) αναζητήστε βοήθεια από νευρολόγο - υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν να γίνουν και πολύ εξειδικευμένες θεραπείες για την ημικρανία πλέον

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΜΙΚΡΑΝΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΕΦΑΛΑΛΓΙΕΣ. ΘΑ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αρχικά μετρήστε την πίεσή σας. Μπορει να ειναι και ημικρανία. Καλο θα ηταν ομως να επισκεφτείτε κάποιον νευρολόγο.

    Βαλσαμίδης Κωνσταντίνος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Η κεφαλαλγία είναι ένα πολύ συχνό σύμπτωμα αλλά η σωστή αξιολόγηση της για να προσδιοριστεί σε ποιο κλινικό σύνδρομο ανήκει θέλει λεπτομερές ιστορικό και κλινική εξέταση. Η ημικρανία είναι από τις πιο συχνές μορφές κεφαλαλγίας αλλά δεν γινεται να απαντηθεί η ερώτηση σας χωρίς περαιτέρω στοιχεία.

    Παζιώνης Οδυσσεύς

    Νευρολόγος

    Νέο Ηράκλειο