• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 15/02/2024

Από τότε που έχω χάσει όλη την οικογένεια μου ,Ναι περνώ ζαναξ, κάποιες φορές το μειώνω άλλες όχι. Είναι δύσκολα. Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέγονται. Θα ήθελα να ξέρω ποιες μπορεί να είναι οι παρενέργειες. ;;;; Ευχαριστώ

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, ειναι εξαιρετικά δύσκολη η απώλεια των αγαπημένων μας. Το πένθος είναι εξατομικευμένη διαδικασία, δηλαδή ο κάθε άνθρωπος το αντιμετωπίζει διαφορετικά. Είναι σημαντικό να εκφραστεί. Η φαρμακευτική αγωγή είναι βοηθητική σε αρκετές περιπτώσεις και πάντα υπο τις οδηγίες ψυχιάτρου. Τo xanax ως φάρμακο ανήκει στην κατηγορία των βενζοδιαζεπινών, φάρμακα τα οποία είναι αποτελεσματικά ως αγχολυτικά (ηρεμιστικά φάρμακα κατά του άγχους και του στρες). H συχνότητα και διάρκεια της θεραπείας με Xanax θα πρέπει να εξατομικεύονται σύμφωνα με τις ανάγκες του ασθενούς και συνήθως συνταγογραφείται για λίγους μήνες, για την αντιμετώπιση του παροξ... Διάβασε περισσότερα

    Μπονίκου Ειρήνη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Το θέμα σας είναι η διαχείριση του πένθους κι αυτή δεν είναι απλή διαδικασία. Ζητήστε βοήθεια ειδικού ψυχικής υγείας για να ξεπεράσετε την απώλεια και να ξαναβρείτε την κανονικότητα στη ζωή σας. Η φαρμακευτική αγωγή βοηθάει σε περιόδους κρίσης, αλλά η λύση βρίσκεται στη φροντίδα που θα πρέπει να δώσετε στον εαυτό σας για να ανταποκριθεί σε αυτή τη δύσκολη περίοδο.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Θα πρέπει να το συζητήσετε με ειδικόψυχίατρο, να βλέπει τον ιατρικό σας φάκελλο και να σας ενημερώσει αν υπάρχει κάποια αντένδειξη να παίρνετε xanax.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η αντιμετώπιση μιας τέτοιας κατάστασης είναι απίστευτα δύσκολη και είναι φυσικό να αναζητάς τρόπους για να διαχειριστείς τον πόνο και το άγχος που συνεπάγεται. Όσον αφορά τη χρήση του Xanax (αλπραζολάμη), πρόκειται για ένα φάρμακο που συνταγογραφείται συχνά για την αντιμετώπιση του άγχους και των κρίσεων πανικού, αλλά σαν κάθε φαρμακευτική αγωγή, έχει και πιθανές παρενέργειες. Οι παρενέργειες του Xanax μπορεί να περιλαμβάνουν:

    Υπνηλία ή κόπωση
    Ζάλη
    Μειωμένη συντονισμός ή αταξία
    Προβλήματα μνήμης
    Αίσθημα αδυναμίας
    Ναυτία ή διαταραχές στο στομάχι
    Αυξημένο ή μειωμένο σεξουαλικό ενδιαφέρον
    Προβλήματα συγκέντρω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Πέρα από τον εθισμό τίποτα , είναι καλύτερα όμως να μάθετε να ζείτε σε αυτό τον κόσμο χωρίς δεκανικι να αρπαξετε την ζωή και να την ζήσετε στο φουλ , μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Διανύετε μία πολύ δύσκολη περίοδο στη ζωή σας. Η απουσία των αγαπημένων σας προσώπων σας επηρεάζει συναισθηματικά και ψυχολογικά. Καταλαβαίνω ότι αγωνίζεστε για να διαχειριστείτε αυτήν την συναισθηματική φόρτιση.
    Θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε τη στήριξη ενός ψυχολόγου - ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να αντιμετωπίζετε την δύσκολη κατάσταση που βιώνετε.
    Όσο αφορά τα φάρμακα που παίρνετε η γνώμη ενός ψυχιάτρου είναι απαραίτητη καθώς θα σας λύσει όλες της απορίες που έχετε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής