• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 28/03/2023

Μετά από κάταγμα 5ου μετακαρπιου πότε μπορώ να σηκώσω βαρος

14 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτο μπορει να γίνει με ασφαλεια οταν ολοκληρωθεί η πορεία πώρωσης του οστού. Ο απεικονιστικος ελεγχος και η παρακολουθηση απο τον θεραποντα ιατρό σας θα καθορίσει το χρονικό αυτο διάστημα. Για να καθοριστεί ο χρονικος οριζοντας χρειαζεται να αξιολογηθουν εκτος απο την θεση του κατάγματος, το είδος (συντριπτικό ή ρυγμωδες), η αντιμετωπιση του (συντηρητική ή χειρουργική) η ηλικια σας και τι ειδους βαρος επιτρέπεται να σηκώσετε και πότε (για παράδειγμα βαρη στο γυμναστήριο ή μια σακουλα με ψωνια;)

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Εφ όσον πορωθεί το κάταγμα ,στις 5-6 εβδομάδες

    Χριστοδούλου Αναστάσιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Το κάταγμα του 5ου ΜΤΚ δεν επηρεάζει τόσο την άρση βάρους όσο το σφίξιμο.
    Αν εννοείται βάρος τύπου βαράκια γυμναστηρίου τότε εξαρτάται από τον τρόπο αντιμετώπισης του κατάγματος.
    Αν αντιμετωπίστηκε συντηρητικά με γύψο τότε θα επιτρέπεται περίπου 2 εβδομάδες μετά την αφαίρεση του γύψου και εφόσον έχουν προηγηθεί φυσικοθεραπείες.
    Αν αντιμετωπίστηκε χειρουργικά τότε μετά την 4η εβδομάδα μπορεί να αρχίσει η σταδιακή άρση βάρους.

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Αναλόγως το κάταγμα και την πόρωση του κατάγματος, συνήθως μετά από 6 βδομαδες

    Φλώρος Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Σχετικα νωρίς.Αν το καταγμα ειναι στη βαση αντιμετωπιζεται σαν βαρυ διαστρεμμα (αρα σε 1-2 εβδομαδες σηλωνεις βαρος),αν ειναι στη μεσοτητα θελει ενα μηνα.

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Άν όλα πάνε καλά μετά από τρείς εβδομάδες, πάντα με προσοχή και σταδιακά.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΕΤΑΚΑΡΠΙΟ ΤΟ ΚΑΤΑΓΜΑ, ΤΟ ΠΟΣΟ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΥΧΘΗΚΕ Η ΑΝΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΓΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ . ΠΑΝΤΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΒΑΡΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 3η-4η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΑΥΞΑΝΟΥΜΕ ΣΤΑΔΙΑΚΑ, ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΘΕΡΑΠΟΝΤΟΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΑΣ.

    Δημητρακόπουλος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός

    Εύοσμος

  • Στις 6 εβδομάδες

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Πύργος

  • Μετά από ένα μήνα!

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • Καλησπέρα,εάν έχει μιλήσει σωστά μετά από 6 εβδομάδες με 8, ανάλογα τη φύση του καταγματος

    Τσαπακίδης Γιάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Καλλιθέα

  • Αυτά τα κατάγματα απαιτούν ένα μήνα για την ασφαλή επούλωσή τους. Βεβαίως, για την ασφαλή χρήση του χεριού σε συνήθεις εργασίες καλό είναι να περάσει ενάμιση μήνας. Για χρήση σε βαριές εργασίες το δίμηνο είναι απαραίτητο. Σας ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Εφοσον αντιμετωπίστηκε συντηρητικά το καταγμα σας.Θα χρειαστει να κανετε νεο Ακτινολογικο ελεγχο..4 εβδομαδες μετα τον τραυματισμό. Αν παρατηρείται πόρωση του κατάγματος τοτε αφαιρείτε τον γύψο ή ναρθηκα και ξεκινάτε κινηση του καρπού και ενδυνάμωση. Μολις το χερι εχει αποκτήσει μια ικανοποιητική μυική δυναμη μπορειτε να σηκώσετε μικρο βάρος.

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • 45 ημέρες με την προϋπόθεση ότι είχε ακινητοποιηθεί και ανάταχθει σωστά

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • Εξαρτάται από πολλούς παραγοντες (ηλικία, είδος κατάγματος, τρόπος αντιμετώπισης, επιπλοκές κτλ) κ κρίνεται κατά περίπτωση.
    Σα γενικό πλάνο υπολογίζετε περίπου 1,5-2 μηνες

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος