• Fracture
  • Submitted on 28/03/2023

Μετά από κάταγμα 5ου μετακαρπιου πότε μπορώ να σηκώσω βαρος

14 specialists answered

  • Αυτο μπορει να γίνει με ασφαλεια οταν ολοκληρωθεί η πορεία πώρωσης του οστού. Ο απεικονιστικος ελεγχος και η παρακολουθηση απο τον θεραποντα ιατρό σας θα καθορίσει το χρονικό αυτο διάστημα. Για να καθοριστεί ο χρονικος οριζοντας χρειαζεται να αξιολογηθουν εκτος απο την θεση του κατάγματος, το είδος (συντριπτικό ή ρυγμωδες), η αντιμετωπιση του (συντηρητική ή χειρουργική) η ηλικια σας και τι ειδους βαρος επιτρέπεται να σηκώσετε και πότε (για παράδειγμα βαρη στο γυμναστήριο ή μια σακουλα με ψωνια;)

    Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Εφ όσον πορωθεί το κάταγμα ,στις 5-6 εβδομάδες

    Χριστοδούλου Αναστάσιος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Το κάταγμα του 5ου ΜΤΚ δεν επηρεάζει τόσο την άρση βάρους όσο το σφίξιμο.
    Αν εννοείται βάρος τύπου βαράκια γυμναστηρίου τότε εξαρτάται από τον τρόπο αντιμετώπισης του κατάγματος.
    Αν αντιμετωπίστηκε συντηρητικά με γύψο τότε θα επιτρέπεται περίπου 2 εβδομάδες μετά την αφαίρεση του γύψου και εφόσον έχουν προηγηθεί φυσικοθεραπείες.
    Αν αντιμετωπίστηκε χειρουργικά τότε μετά την 4η εβδομάδα μπορεί να αρχίσει η σταδιακή άρση βάρους.

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Αναλόγως το κάταγμα και την πόρωση του κατάγματος, συνήθως μετά από 6 βδομαδες

    Φλώρος Ευάγγελος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Σχετικα νωρίς.Αν το καταγμα ειναι στη βαση αντιμετωπιζεται σαν βαρυ διαστρεμμα (αρα σε 1-2 εβδομαδες σηλωνεις βαρος),αν ειναι στη μεσοτητα θελει ενα μηνα.

    Pandis Vasileios

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Kerkira (Corfu)

  • Άν όλα πάνε καλά μετά από τρείς εβδομάδες, πάντα με προσοχή και σταδιακά.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΕΤΑΚΑΡΠΙΟ ΤΟ ΚΑΤΑΓΜΑ, ΤΟ ΠΟΣΟ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΥΧΘΗΚΕ Η ΑΝΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΓΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ . ΠΑΝΤΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΒΑΡΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 3η-4η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΑΥΞΑΝΟΥΜΕ ΣΤΑΔΙΑΚΑ, ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΘΕΡΑΠΟΝΤΟΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΑΣ.

    Dimitrakopoulos Mihail

    Ορθοπαιδικός

    Evosmos

  • Στις 6 εβδομάδες

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Pyrgos

  • Μετά από ένα μήνα!

    Andreopoulos Asimakis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ilion

  • Καλησπέρα,εάν έχει μιλήσει σωστά μετά από 6 εβδομάδες με 8, ανάλογα τη φύση του καταγματος

    Tsapakidis Giannis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Kallithea

  • Αυτά τα κατάγματα απαιτούν ένα μήνα για την ασφαλή επούλωσή τους. Βεβαίως, για την ασφαλή χρήση του χεριού σε συνήθεις εργασίες καλό είναι να περάσει ενάμιση μήνας. Για χρήση σε βαριές εργασίες το δίμηνο είναι απαραίτητο. Σας ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Εφοσον αντιμετωπίστηκε συντηρητικά το καταγμα σας.Θα χρειαστει να κανετε νεο Ακτινολογικο ελεγχο..4 εβδομαδες μετα τον τραυματισμό. Αν παρατηρείται πόρωση του κατάγματος τοτε αφαιρείτε τον γύψο ή ναρθηκα και ξεκινάτε κινηση του καρπού και ενδυνάμωση. Μολις το χερι εχει αποκτήσει μια ικανοποιητική μυική δυναμη μπορειτε να σηκώσετε μικρο βάρος.

    Piskopakis Nikolaos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Marousi

  • 45 ημέρες με την προϋπόθεση ότι είχε ακινητοποιηθεί και ανάταχθει σωστά

    Vamvatsikos Konstantinos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Agios Stefanos

  • Εξαρτάται από πολλούς παραγοντες (ηλικία, είδος κατάγματος, τρόπος αντιμετώπισης, επιπλοκές κτλ) κ κρίνεται κατά περίπτωση.
    Σα γενικό πλάνο υπολογίζετε περίπου 1,5-2 μηνες

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos