• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 11/04/2024

Κάταγμα φυματος στον 5ο μεταταρσιο. 3 διαφορετικοί ορθοπεδικόο 3 διαφορετικοί τρόποι αντιμετωπισης. Ο ένας μιλάει για ελάχιστη παρεκτοπιση.3 εβδομαδες περασαν και καμια αλλαγή στην ακτινογραφία. Φορουσα μέχρι σήμερα μπότα και πατεριτσες. Ο δευτερος μίλησε για πιθανοτητα χειρουργειου. Ο Τρίτος είπε ότι είναι βέβαιο ότι θα επέλθει πωρωση του ότου. Να περιμενω κι άλλο; Ή υπάρχει περιπτωση να γίνει χειρότερα;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Ο τρόπος αντιμετώπισης εξαρτάται από τον υπότυπο του κατάγματος, την παρεκτόπιση, το σχήμα του ποδίου και τις δραστηριότητες που κάνει κανείς. Ανάλογα, αποφασίζουμε εάν χρειάζεται χειρουργείο.

    Αργυρόπουλος Μίλτος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Είμαστε όπως και οι τεχνίτες…καθένας με άλλη γνώμη.Κάποιον πρέπει να εμπιστευτειτε

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Κατ αρχάς οι 2 από τους τρεις σας είπαν το ίδιο , ότι δηλαδή έχει ελάχιστη παρεκτοπιση κ μάλλον σίγουρα θα πωρωθει. Ο ένας μόνος σας μίλησε για ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ χειρουργείου (αν βέβαια πληρούνται ενδείξεις)
    Πέρα του ότι μάλλον αν πάτε κ σε τέταρτο γιατρό θα μπερδευτειτε ακόμη περισσότερο, κατά κανόνα τα καταγματα φυματος 5 μεταταρσίου θεραπεύονται συντηρητικά με 3-4 εβδομάδες αποφόρτισης κ έναρξη κινητοποίησης στα όρια των ενοχλήσεων

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος