• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 26/08/2023

Καλησπέρα … πριν 11 εβδομάδες είχα ανοιχτό κάταγμα κνήμης περόνης .. στις 6 εβδομάδες έβγαλα τις απαραίτητες ακτινογραφίες και είδαμε ότι ναι μεν το κόκαλο έχει αρχίσει κ αναπτύσσετε αλλά δεν έχει κολλήσει όποτε κλείσαμε ραντεβού 6 εβδομάδες αργότερα ώστε να δούμε την κατάσταση του ποδιού… το πρόβλημα μου εμένα είναι ότι σήμερα 11 εβδομάδες μετά έπεσα κ έβαλα όλο το βάρος (95kg) μου επάνω στο τραυματισμένο πόδι .. υπάρχει κάποια ενόχληση αλλά όχι ιδιαίτερος πόνο .. θα έπρεπε να πάω να το εξετάσω άμεσα ή εφόσον δεν υπάρχει πονος να περιμένω μέχρι την άλλη εβδομάδα που έχω ραντεβού … ευχαριστώ

6 ειδικοί απάντησαν

  • Να περιμενεις

    Σουκάκος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Το καλύτερο είναι να επικοινωνήσετε με τον θεράπων γιατρό σας.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Θα πρέπει να κάνετε νέες ακτινογραφίες μετά την πτώση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Περιμένετε τον επανέλεγχο οπότε τα γίνουν κ οι κατάλληλες ακτινογραφίες κατά εντολή του γιατρού σας.
    Μάλλον δε συνέβη κάτι ανησυχητικό

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Περιμένετε εάν δεν πονάτε

    Τσαπακίδης Γιάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Το κάταγμα όπως αναφέρατε ηταν ανοικτό που σημαίνει οτι υποστήκατε και τραυματισμό στις μυικες ομάδες γυρω απο τα οστά. Να σημειώσω ότι ενοχλησεις, πόνους, πρήξιμο και δυσχέρεια στο πρότυπο της βαδισης ενδέχεται να παρουσιάζετε και αρκετούς μήνες μετα τον τραυματισμό . Αυτο οφείλεται στην ακινητοποίηση του σκέλους και στην ατροφία των μυικών ομάδων αλλα και στην γενικότερη πορεία της αποκαταστασης. Ολα τα συμπτώματα καλό θα ειναι να αξιολογούνται απο τους θεράποντες ιατρούς και να τηρούνται όλες οι οδηγίες. Το γεγονός οτι έχουν παρέλθει 11 εβδομάδες απο το ατύχημα είναι καλό ως προς την πώρωση του οστού (το πόσο δηλαδή έχει ενι... Διάβασε περισσότερα

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός