• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 03/11/2023

Καλημέρα σας. Πριν απο δυο βδομάδες ειχα ένα χτυπημα στη περιοχή του 5ου μεταταρσιου στο δεξι μου πόδι. Εβαλα παγο αλλα δεν μελανιασε είχα μόνο πολύ λίγο πρήξιμο. Επίσης έχω παρατηρησει ένα μικρο καρουμπαλακι στην περιοχη. Τα συπτώματα: Καθολη την διάρκεια της ημερας δεν νιωθω κάποια ενόχληση ουτε κατα την άθληση. Όμως μετά απο ξεκουραση (βραδυ), τις πρωινες ώρες σε εκεινο το σημείο νιώθω ενόχληση και ελαφρα δυσκολία στο περπατημα. Εχω κανονισει ακτινογραφία ωστόσο ανησυχω μηπως πρόκειται για καταγμα κόπωσης. Τι να κάνω?Τι μπορεί να είναι? Σας ευχαριστώ εκ των προτερων

5 ειδικοί απάντησαν

  • Η ακτινογραφία θα δείξει.Μέχρι τότε ξεκούραση κατά το δυνατόν και το πόδι ψηλά σε καναπέ η σκαμπό,όχι δουλειές,όχι φορτια

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Ακτινογραφία κ επίσκεψη σε ορθοπαιδικό, σωστά το προγραμματισατε

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Αν υπήρχε κάποιο κάταγμα στην περιοχή των μεταταρσίων θα συνοδεύονταν από πόνο κατά τη φόρτιση και την άθληση . Κλινικά λοιπόν σύμφωνα με την περιγραφή δεν φαίνεται να ταιριάζει με την κλινική εικόνα ενός κατάγματος . Όσο αφορά τον απεικονιστικο έλεγχο καταλληλότερη μέθοδος για τον αποκλεισμό ενός τέτοιου είδους κατάγματος (κοπωσης) είναι η Μαγνητική τομογραφία και όχι η απλή ακτινογραφία

    Βεζυργιάννης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι πολύ πιθανό να είναι κάταγμα. Πρέπει οπωσδήποτε και σύντομα να σας δει Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Πιθανόν να έχετε κάποιο κάταγμα.
    Κάνετε τις ακτίνες Κ συμβουλευτείτε ειδικό καλύτερα.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό