• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 08/12/2023

Καλησπέρα σας, Μαγνητική μαστών (Νοέμβριος 2023), έδειξε: περιοχή μη ογκόμορφου εμπλουτισμού στην 9η ώρα του δεξιού μαστού, διαμέτρου 7χιλ με προοδευτικό εμπλουτισμό (Καμπύλη Ι) σε απόσταση 3,3 εκ από τη θηλή. Υπέρηχος μαστών (Νοέμβριος 2023): ελέγχεται επιφανειακά υπόηχη εντόπιση συμπαγούς υφής, διαστάσεων 7χ4,3 με ήπια λοβωτή παρυφή και παρουσία αγγείωσης στο πρόσθιο περιφερικό τμήμα, εύρημα το οποίο χρήζει περαιτέρω ελέγχου. Μαστογραφία (Ιούνιος 2023): μέσης πυκνότητας σκίαση προσλαμβάνουσα οζώδη μορφολογία στο έξω ημιμόριο και πρόσθιο ριτημόριο του δεξιού μαστού, απεικονιζόμενη στην κεφαλουραία λήψη, έχει πιθανότατα καλοήθεις μαστογραφικούς χαρακτήρες. Υπέρηχος μαστών (Ιούνιος 2022) με διάμετρο περίπου (έτσι αναφέρεται στη διάγνωση) 6χιλ: πιθανολογείται εικόνα υποηχογενούς σχηματισμού που θα μπορούσε να αφορά σε ινοαδενολίπωμα ή διαμέρισμα λίπους. Στη μαστογραφία δεν αναφέρεται τίποτα σχετικό. Μπορεί να γίνει βιοψία; ο γυναικολόγος μου είπε ότι είναι μικρό και μπορεί να σπάσει και να προγραμματίσω αφαίρεση. Όλες οι απεικονιστικές εξετάσεις έγιναν στο ίδιο διαγνωστικό κέντρο. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

6 ειδικοί απάντησαν

  • Από τις απαντήσεις όλων αυτών των εξετάσεων δεν φαίνεται κάτι ιδιαίτερα ύποπτο. Θα πρέπει να μιλήσετε με τον ειδικό χειρουργό μαστού, που θα αξιολογήσει και τις εξετάσεις και θα αποφασίσει και με βάση την κλινική εξέταση

    Πανόπουλος Χρήστος

    Ογκολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Τι BIRADS έδωσε η μαγνητική και η μαστογραφία;
    Τι ηλικίας ειστε; Υπαρχει οικογενειακό ιστορικό; Σας τα ρωτάω διότι παίζουν ρολο στο τι μπορω να σας πω. Ομως καλώς ή κακώς στην ειδικότητα μου η τηλε-ιατρικη δεν ειναι σωστή και δεν ειναι και ασφαλής! Διότι μπορει κατι να ξεφύγει στο ιστορικό και το πιο σημαντικο: κλινικη εξέταση! Για αυτο παντα απαντάω αλλα αν δεν δω ιδιοις ομμασι εξετασεις και ασθενή, δεν μπορω να ειμαι 100% σίγουρη

    Αυγουστίδου Μαρία

    Ογκολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα. Γενικά στο μαστό δεν είναι σωστό να αφαιρείται τίποτα χωρίς να έχει προηγηθεί βιοψία.

    Δουβετζέμης Στέργιος

    Μαστολόγος

    Κολωνάκι

  • Νομιζω πρέπει να δει όλες τις εξετάσεις ένας χειρουργός μαστου για να σας απαντησει υπευθυνα

    Κουτσούκος Κωνσταντίνος

    Ογκολόγος - Παθολόγος

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα το μέγεθος είναι ικανό για βιοψία αρκεί να το κάνει ακτινολόγος με επειρία.

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι

  • Ύστερα από τη μαγνητική πρέπει να γίνει second look υπερηχογράφημα μαστών σε εξειδικευμένο ακτινολογικό κέντρο μαστού και να σας επισκεφτεί εξειδικευμένος μαστολόγος που ασχολείται αποκλειστικά με το αντικείμενο του μαστού. Ενδεχομένως μπορεί να γίνει ,άμα χρειάζεται , βιοψία στο μαστό υπό υπερηχογραφική καθοδήγηση ή υπό την καθοδήγηση μαγνητικής τομογραφίας. Ιωάννα Γαλανού Μαστολόγος

    Γαλανού Ιωάννα

    Μαστολόγος