• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 22/11/2022

εχω συρρεουσες μικροαποτιτανωσεις ποικοιλομορφες.πρεπει να ανυσηχω?7 για την ακριβια..

23 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Θα χρειαστεί η μαστογραφία σας να αξιολογηθεί από ειδικό προκειμένου να αξιολογηθούν οι αποτιτανώσεις σας και να διερευνηθούν περαιτέρω .

    Σφακιανάκης Ελευθέριος

    Μαστολόγος-Ογκολόγος Χειρουργός Μαστού

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Εξαρτάται από τον χαρακτήρα των αποτιτανώσεων. Υπάρχουν αποτιτανώσεις με καλοήθη χαρακτήρα και αποτιτανώσεις ύποπτες. Σε όλες τις περιπτώσεις χρειάζονται την εκτίμηση του γιατρού. Επίσης δεν ανησυχούμε. Απλά χρειάζονται εκτίμηση, γιατί ακόμη και αν παρατηρούνται ύποπτες αποτιτανώσεις, συνήθως σημαίνουν κάτι σε πρώιμο στάδιο και άρα θεραπεύσιμο

    Πανόπουλος Χρήστος

    Ογκολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Έχετε επισκεφθεί ογκολόγο ή μαστολογο; Πρεπει να αποσαφηνιστούν απο ειδικό. Μερικές αποτιτανωσεις χρήζουν άμεσης διερεύνησης

    Αυγουστίδου Μαρία

    Ογκολόγος

    Μαρούσι

  • Οι μικροεπασβεστώσεις, ανάλογα με τη εμφάνισή τους μπορεί να υποκρύπτουν σύνθετες ιστολογικές αλλοιώσεις. Όταν εμφανίζονται σε ομάδες χρειάζονται σίγουρα διερεύνηση.

    Ζαραμπούκας Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Μαστολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Οι συρρέουσες μικροαποτιτανώσεις απαιτούν πάντα εξέταση απο ειδικό μαστολόγο και αξιολόγηση τους για περαιτέρω τυχόν διερεύνηση.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Μαστολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Αν έχετε πραγματοποιήσει πρόσφατη μαστογραφία που αναφέρει αποτιτανώσεις στο πόρισμα, πρέπει οπωσδήποτε να κλείσετε ραντεβού άμεσα σε εξειδικευμένο χειρουργό για να σας εκτιμήσει, καθώς δε μπορεί να αποκλειστεί η πιθανότητα αυτές να σχετίζονται με κάποια κακοήθεια. Η πληροφορία που δίνετε είναι πολύ γενική και επιβάλλεται η δια ζώσης εκτίμηση από χειρουργό με κλινική εξέταση, λήψη ιστορικού και συμπλήρωση της εικόνας με οποίες τυχόν επιπλέον εξετάσεις κριθούν απαραίτητες.

    Σμπαρούνης Σπυρίδων

    Γενικός Χειρουργός

    Χολαργός

  • Μπορείτε να μου στείλετε την μαστογραφία και ίσως χρειαστεί να κάνετε MRI μαστογραφία

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Αυτό θα πρέπει να δούμε από κοντά τη μαστογραφία και προηγούμενες μαστογραφίες αν έχετε το κέντρο μας διαθέτει και μας το λόγο που θα μπορούμε από κοινού να έχουν μία κοινή αντιμετώπιση

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Ναι θα πρέπει να γίνουν περαιτέρω εξετάσεις

    Γκιουζέλης Δημήτρης

    Γενικός Χειρουργός

    Πετρούπολη

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΜΕΣΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΜΑΣΤΟΥ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Αν αναφέρεστε στον μαστό, μια μαστογραφία ένας υπέρηχος μαστών και αν χρειάζεται και μια μαγνητική μαστών σε συνδυασμό με ψηλάφηση θα σας διαφωτίσει.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Οι αποτιταν ώσεις χρήζουν διερεύνησης για να αξιολογηθεί ο πιθανός κίνδυνος με κλινικοεργαστηριακό έλεγχο.

    Χειρουργικό Ιατρείο - Ιατρείο Μαστού Νησωτάκης Κ. & Χ.

    Γενικός Χειρουργός

    Ραφήνα

  • Αν και δεν αναφέρεις ηλικία, χρειάζεται τακτική παρακολούθηση από μαστολόγο.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • αν ο ακτινολογος τις αποκαλει καλοηθεις και χωρις μεταβολη απο την προηγουμενη μαστογραφια, δεν υπαρχει προβλημα (παντα ομως συνυπολογιζουμε το ιστορικο, και την ψηλαφηση)

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη

  • Θα πρέπει να γίνει λεπτομερής μαστογραφικός έλεγχος

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλημέρα οι συρρεουσες μικροαποτιτανωσεις χρειάζονται έλεγχο από ειδικό

    Παύλου Προκόπιος

    Χειρουργός Μαστολόγος

    Πειραιάς

  • το συγκεκριμένο εύρημα απαιτεί εντοπιστικό υπέρηχο και βιοψία ή εκτομή και βιοψία

    Πινιαλίδης Διονύσιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας.
    Ειναι σημαντικό να πραγματοποιηθεί κλινική εξέταση απο ειδικό μαστολόγο ως πρώτο βήμα. Οι συρρέουσες μικροαποτιτανώσεις χρήζουν ΠΑΝΤΑ ελέγχου απο ειδικό. Θα πρέπει να προσκομίσετε όλες τις εξετάσεις που έχετε κάνει (μαστογραφία, υπερηχογράφημα κτλ) και να παρθεί λεπτομερές ιστορικό.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Οι μικροαποτιτανώσεις είναι ένα μαστογραφικό εύρημα που χρήζει προσοχής. Ιδιαίτερα εάν είναι συρρέουσες και ποικιλόμορφες όπως το αναφέρετε. Οπότε καλό θα ητάνε να επισκεφτείτε έναν ειδικό ιατρό για να σας εξετάσει και να εκτιμήσει τις μαστογραφίες σας.

    Ρέλλιας Ιωάννης

    Μαστολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Είναι πολύ λίγες αυτες η πληροφορίες. Η σύγκριση με την προηγούμενη μαστογραφία είναι πολύ σημαντική, καθώς και το υπερηχογράφημα μαστών, ειδικά σε περίπτωση που έχετε πυκνούς μαστούς.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν μπορεί να απαντησεις έτσι και μάλιστα απ’εδω αυτο το ερώτημα χωρίς την ανάγνωση των μαστογραφίων. Ειναι το λιγότερο ανεύθυνο και επικυνδυνο για την υγεία σας η οποία απάντηση, γιατί το θέμα που αναφέρατε ειναι σοβαρό. Για αυτο γρήγορα ραντεβού με τον γιατρό σας, η ακόμα καλύτερα με μαστολογο.

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Το καλύτερο για εσάς θα ήταν να σας εξετάσει ένας μαστολόγος ο οποίος θα αξιολογήσει την μαστογραφία σας, θα σας εξετάσει και θα σας προτείνει την κατάλληλη αντιμετώπιση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Ναί, και να πάτε άμεσα σε μαστολόγο

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας