• Breast cancer
  • Submitted on 22/11/2022

εχω συρρεουσες μικροαποτιτανωσεις ποικοιλομορφες.πρεπει να ανυσηχω?7 για την ακριβια..

23 specialists answered

  • Καλημέρα σας. Θα χρειαστεί η μαστογραφία σας να αξιολογηθεί από ειδικό προκειμένου να αξιολογηθούν οι αποτιτανώσεις σας και να διερευνηθούν περαιτέρω .

    Σφακιανάκης Ελευθέριος

    Μαστολόγος-Ογκολόγος Χειρουργός Μαστού

    Heraklion

  • Εξαρτάται από τον χαρακτήρα των αποτιτανώσεων. Υπάρχουν αποτιτανώσεις με καλοήθη χαρακτήρα και αποτιτανώσεις ύποπτες. Σε όλες τις περιπτώσεις χρειάζονται την εκτίμηση του γιατρού. Επίσης δεν ανησυχούμε. Απλά χρειάζονται εκτίμηση, γιατί ακόμη και αν παρατηρούνται ύποπτες αποτιτανώσεις, συνήθως σημαίνουν κάτι σε πρώιμο στάδιο και άρα θεραπεύσιμο

    Panopoulos Hristos

    Oncologist

    Platia Mavili

  • Έχετε επισκεφθεί ογκολόγο ή μαστολογο; Πρεπει να αποσαφηνιστούν απο ειδικό. Μερικές αποτιτανωσεις χρήζουν άμεσης διερεύνησης

    Αυγουστίδου Μαρία

    Oncologist

    Marousi

  • Οι μικροεπασβεστώσεις, ανάλογα με τη εμφάνισή τους μπορεί να υποκρύπτουν σύνθετες ιστολογικές αλλοιώσεις. Όταν εμφανίζονται σε ομάδες χρειάζονται σίγουρα διερεύνηση.

    Ζαραμπούκας Κωνσταντίνος (Deactivated account)

    Mastologist

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας. Οι συρρέουσες μικροαποτιτανώσεις απαιτούν πάντα εξέταση απο ειδικό μαστολόγο και αξιολόγηση τους για περαιτέρω τυχόν διερεύνηση.

    Μπούτας Ιωάννης

    Mastologist

    Ampelokipoi

  • Αν έχετε πραγματοποιήσει πρόσφατη μαστογραφία που αναφέρει αποτιτανώσεις στο πόρισμα, πρέπει οπωσδήποτε να κλείσετε ραντεβού άμεσα σε εξειδικευμένο χειρουργό για να σας εκτιμήσει, καθώς δε μπορεί να αποκλειστεί η πιθανότητα αυτές να σχετίζονται με κάποια κακοήθεια. Η πληροφορία που δίνετε είναι πολύ γενική και επιβάλλεται η δια ζώσης εκτίμηση από χειρουργό με κλινική εξέταση, λήψη ιστορικού και συμπλήρωση της εικόνας με οποίες τυχόν επιπλέον εξετάσεις κριθούν απαραίτητες.

    Smparounis Spyridon

    General surgeon

    Cholargos

  • Μπορείτε να μου στείλετε την μαστογραφία και ίσως χρειαστεί να κάνετε MRI μαστογραφία

    Farmakis Dimitrios, MD

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Perea

  • Αυτό θα πρέπει να δούμε από κοντά τη μαστογραφία και προηγούμενες μαστογραφίες αν έχετε το κέντρο μας διαθέτει και μας το λόγο που θα μπορούμε από κοινού να έχουν μία κοινή αντιμετώπιση

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Ναι θα πρέπει να γίνουν περαιτέρω εξετάσεις

    Γκιουζέλης Δημήτρης

    General surgeon

    Petroupoli

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΜΕΣΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΜΑΣΤΟΥ

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Αν αναφέρεστε στον μαστό, μια μαστογραφία ένας υπέρηχος μαστών και αν χρειάζεται και μια μαγνητική μαστών σε συνδυασμό με ψηλάφηση θα σας διαφωτίσει.

    Παυλίδη Όλγα

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Οι αποτιταν ώσεις χρήζουν διερεύνησης για να αξιολογηθεί ο πιθανός κίνδυνος με κλινικοεργαστηριακό έλεγχο.

  • Αν και δεν αναφέρεις ηλικία, χρειάζεται τακτική παρακολούθηση από μαστολόγο.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • αν ο ακτινολογος τις αποκαλει καλοηθεις και χωρις μεταβολη απο την προηγουμενη μαστογραφια, δεν υπαρχει προβλημα (παντα ομως συνυπολογιζουμε το ιστορικο, και την ψηλαφηση)

    Kohiadakis Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilioupoli

  • Θα πρέπει να γίνει λεπτομερής μαστογραφικός έλεγχος

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Καλημέρα οι συρρεουσες μικροαποτιτανωσεις χρειάζονται έλεγχο από ειδικό

    Paulou Prokopis

    Χειρουργός Μαστολόγος

    Piraeus

  • το συγκεκριμένο εύρημα απαιτεί εντοπιστικό υπέρηχο και βιοψία ή εκτομή και βιοψία

    Pinialidis Dionusios (Deactivated account)

    General surgeon

    Marousi

  • Καλησπέρα σας.
    Ειναι σημαντικό να πραγματοποιηθεί κλινική εξέταση απο ειδικό μαστολόγο ως πρώτο βήμα. Οι συρρέουσες μικροαποτιτανώσεις χρήζουν ΠΑΝΤΑ ελέγχου απο ειδικό. Θα πρέπει να προσκομίσετε όλες τις εξετάσεις που έχετε κάνει (μαστογραφία, υπερηχογράφημα κτλ) και να παρθεί λεπτομερές ιστορικό.

    Mpoutas Ioannis

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Οι μικροαποτιτανώσεις είναι ένα μαστογραφικό εύρημα που χρήζει προσοχής. Ιδιαίτερα εάν είναι συρρέουσες και ποικιλόμορφες όπως το αναφέρετε. Οπότε καλό θα ητάνε να επισκεφτείτε έναν ειδικό ιατρό για να σας εξετάσει και να εκτιμήσει τις μαστογραφίες σας.

    Rellias Ioannis

    Mastologist

    Platia Mavili

  • Είναι πολύ λίγες αυτες η πληροφορίες. Η σύγκριση με την προηγούμενη μαστογραφία είναι πολύ σημαντική, καθώς και το υπερηχογράφημα μαστών, ειδικά σε περίπτωση που έχετε πυκνούς μαστούς.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Δεν μπορεί να απαντησεις έτσι και μάλιστα απ’εδω αυτο το ερώτημα χωρίς την ανάγνωση των μαστογραφίων. Ειναι το λιγότερο ανεύθυνο και επικυνδυνο για την υγεία σας η οποία απάντηση, γιατί το θέμα που αναφέρατε ειναι σοβαρό. Για αυτο γρήγορα ραντεβού με τον γιατρό σας, η ακόμα καλύτερα με μαστολογο.

    Argyrakis Kostantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Το καλύτερο για εσάς θα ήταν να σας εξετάσει ένας μαστολόγος ο οποίος θα αξιολογήσει την μαστογραφία σας, θα σας εξετάσει και θα σας προτείνει την κατάλληλη αντιμετώπιση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Ναί, και να πάτε άμεσα σε μαστολόγο

    Mpagiokos Vasileios

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi