• Καρδιακή ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 11/03/2023

Ο σύζυγός μου έχει ανεπάρκεια καρδιας του έβαλαν απινιδωτη είναι με οξυγόνο και οι γιατροί λένε ότι η καρδιά του έχει μεγαλώσει πολύ. Τι σημαίνει αυτό?

6 ειδικοί απάντησαν

  • Επειδή φορτίζεται η καρδιά του και έχει αδυνατίσει σαν λειτουργια, λογω των πιέσεων που δέχεται διατείνεται, δηλαδή μεγαλώνει σε μέγεθος.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Καρδιακή ανεπάρκεια γενικά είναι ένα κλινικό σύνδρομο όπου η καρδιά είναι πιο αδύναμη και δε μπορεί να αιματωσει ικανοποιητικά τα διαφορά όργανα του οργανισμού. Όσο αφορά το πρόβλημα του συζύγου θα πρέπει να συζητήσετε λεπτομέρειες με το θεράποντα γιατρό του.

    Βασιλά Σπυριδούλα

    Καρδιολόγος

    Μαρούσι

  • Σηναινει πως εχει σοβαρη καρδιακη ανεπαρκεια. Πρεπει να βελτιστοποιηθει η αγωγη του με διουρητικα και τα υπολοιπα φαρμακα.

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Από ό,τι καταλαβαίνω έχει σοβαρού βαθμού καρδιακή ανεπάρκεια και πιθανόν να πρέπει να μπει σε μηχανική υποβοήθηση. Πρόκειται για φορητή συσκευή που ενισχύει την απόδοση της ανεπαρκούσας καρδιάς.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Αν εβαλε απινιδωτη λογω της ανεπαρκειας και οχι και καποιου αλλου προβληματος σημαινει πως δυστυχως η ανεπαρκεια εχει προχωρησει πολυ.Το οτι η καρδια εχει μεγαλωσει ειναι ενα μερος του ολου προβληματος .Αν για παραδειγμα εχει διατατικη μυοκαρδιοπαθεια περιμενουμε η καρδια να μεγαλωσει και το προβλημα να επιδεινωνεται

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Αναφέρονται στην αριστερή κοιλιά η οποία πιθανά εχει μεγαλώσει σε μέγεθος κογω της καρδιακής ανεπάρκειας. Όταν η καρδιά μεγάλο ει σε μέγεθος δε λειτουργεί καλα αφενως- η καρδιά είναι αντλία κατά κύριο λόγο και αφετέρου προδιαθέτει σε αρρυθμίες. Αυτός είναι ο λόγος που μπαίνει ο απινιδωτης για να προστατεύει από κακοήθεις αρρυθμίες.

    Κουρκούτη Πολίνα

    Καρδιολόγος

    Χολαργός