• Καρδιακή ανεπάρκεια
  • Υποβλήθηκε 27/06/2023

Καλησπέρα. Ο σύζυγος έχει καρδιακή ανεπάρκεια με 25% λειτουργία.εχει απινιδωτη και 16ωρες οξυγόνο. Φυσικά ούτε λόγος για δραστηριότητες Σηκώνεται για λίγο από το κρεβάτι. Δεν έχει όρεξη για φαγητό κ κάποιες φορές κάνει εμετό το οποίο είναι υγρά. Πείτε μου σας παρακαλώ κάτι πάνω σε αυτά... ευχαριστώ

7 ειδικοί απάντησαν

  • Συμβουλευτείτε τον θεράποντα ιατρό για να αξιολογήσει την κατάσταση με βάση το ιστορικο

    Σταμέλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • ΌΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΈΡΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΣΟΒΑΡΗΣ ΚΑΡΔΙΑΚΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ. ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ΣΥΧΝΟ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Χρειάζεται πολύ στενή παρακολούθηση από εξειδικευμένο ιατρείο καρδιακής ανεπάρκειας ώστε να σας καθοδηγεί για όλα.

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Δεν υπάρχει κάτι που να πούμε.Ο σύζυγος σου έχει τελικού σταδίου καρδιακή ανεπάρκεια.θα πρέπει να ακολουθεί με θρησκευτική ευλάβεια τις συμβουλές του προσωπικού του ιατρού.

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Χρειάζεται μια συνολική ρύθμιση και έλεγχο, γιατί πιθανά τα συμπτώματα να οφείλονται σε συμφόρηση του στομάχου από Δεξιά Καρδιακή Ανεπάρκεια...

    Δρ. Παυλόπουλος Χάρης MD.MSc.FRSM.FASE.FESC.FACC.

    Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Αν δεν υπάρχει αντένδειξη -σοβαρα συνυπάρχοντα νοσήματα κ αν το οξυγόνο χορηγείται για καρδιογενεις λόγους κι όχι για ΧΑΠ μένει τοποθέτηση LVAD και λίστα μεταμόσχευσης.

    Dr Παπαθανασίου Σωτήριος

    Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Ο σύζυγος σας πάσχει από μία σοβαρή καρδιολογική πάθηση. Χρειάζεται τακτική καρδιολογική παρακολούθηση και συμμόρφωση με τις οδηγίες του καρδιολόγου του. Σε γενικές γραμμές χρειάζεται να αποφεύγει το αλάτι, να πίνει συγκεκριμμένη ποσότητα υγρών, να παρακολουθεί το βάρος και τα ούρα του και να παίρνει σωστά τη φαρμακευτική του αγωγή. Οι ασθενείς όπως ο συζυγός σας συχνά απορρυθμίζονται και χρειάζονται τροποποίηση της αγωγής τους ή ακόμη και νοσηλεία σε καρδιολογική κλινική. Το γεγονός ότι δεν έχει όρεξη μπορεί να οφείλεται τόσο στην καρδιακή του ανεπάρκεια, όσο και σε διαταραχή της διάθεσης, η οποία είναι πολύ συχνή στους ασθενείς αυτούς.

    Βοσνακίδης Αθανάσιος

    Καρδιολόγος

    Καλαμαριά