• Ίωση Γρίπη Κρυολόγημα
  • Υποβλήθηκε 05/02/2024

Όταν ένα παιδί έχει πάνω από τέσσερα φορές το χρόνο αμυγδαλίτιδα και στο παρελθόν έχεις πάρει αντιβιοτικά. Τι δεν κάνουμε σωστά ? Γιατί επαέρχεται ...

3 ειδικοί απάντησαν

  • ΠΡΩΤΟΝ, ΤΙ ΗΛΙΚΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ (ΚΑΤΩ ΤΩΝ 5 ΕΤΩΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΟΓΕΝΟΥΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑΣ)
    ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ.ΕΑΝ Η ΗΛΙΚΙΑ (ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΩΝ 5 ΕΤΩΝ) ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΙΝΙΚΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ ΠΙΘΑΝΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ.

    Βασιλειάδης Παναγιώτης

    Παιδίατρος

    Βέροια

  • Αξιολόγηση από ΩΡΛ, ίσως χρειάζεται αφαίρεση των αμυγδαλων

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ανάλογα με την ηλικία του παιδιού σας και το αν πηγαίνει σχολείο ή όχι, η απάντηση διαφέρει. Μια άλλη πολύ σημαντική πληροφορία εδώ είναι αν οι αμυγδαλίτιδες αυτές χρειάζονταν πράγματι αντιβίωση, δηλαδή αν έγινε κάποιο τεστ (Strep test ή καλλιέργεια) πριν τη χορήγηση αντιβίωσης.

    Σε γενικές γραμμές ένα παιδί το οποίο έχει πράγματι αποδεδειγμένα (με τεστ/καλλιέργεια) χρειαστεί 5 ή περισσότερες φορές αντιβιοτική αγωγή για αμυγδαλίτιδα εντός των τελευταίων 12 μηνών (ή και βάσει κάποιων άλλων, λίγο πιο περίπλοκων χρονικών κριτηρίων), θα πρέπει να εξεταστεί και αξιολογηθεί από παιδο-ΩΡΛ. Τονίζω το ΠΑΙΔΟ-ΩΡΛ.

    Ρενιέρης Παναγιώτης

    Παιδίατρος

    Πειραιάς