• Ίωση Γρίπη Κρυολόγημα
  • Υποβλήθηκε 10/05/2024

Καλησπέρα σας , ο γιος μου 8 ετων πριν 2 ευδομαδες το βράδυ της Πέμπτης ανεβάζει πυρετό έως και 39 , του δίνω αντιπυρετικό, όλο το βράδυ μούσκεμα , του έπεσε ο πυρετός . Το ξημέρωμα της Παρασκευής ζητάει νερό και κάνει αμέσως μετά εμετό , παραπονιέται πως πονάει δεξιά στα πλευρά, ζαλάδα και εμετοί κάθε τρις και λίγο . Μέσα σε μια ώρα τον πάω στα επείγοντα. Του κάνουν ακτινογραφία και μου λένε πως έχει τμηματική λημωξη κατώτερου αναπνευστικού. Γίνετε απευθείας εισαγωγή την Παρασκευή το πρωί , έως το βράδυ της Παρασκευής ανεβοκατέβαζε διαρκώς πυρετούς 38.5 και μια φορά 39.3 τον πυρετό τον έριχνα εγώ με κομπρεσες . Σαββατοκύριακο, Δευτέρα, τρίτη, Τετάρτη όπου και βγήκαμε δεν είχε ξανά ανεβάσει πυρετό. Η κλινική του κατάσταση άριστη με όρεξη για φαγητό και διάθεση για παιχνίδι. Όλες αυτές της μέρες στην εισαγωγή γινόταν Ενδοφλέβια αντιβίωση και μάσκα . Και λόγου το ότι έκανε εμετούς την Πέμπτη το πρωί ο γιατρός έδωσε εντολή να γίνει η διατροφή όπως σε ασθενής από γαστρεντερίτιδα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω γιατι ίσως θα πρέπει να το ψάξω καλύτερα, μιας και η γιατροί δεν είχαν καταλάβει αν κόλλησε κάποιο μικρόβιο, η αν ήταν κάποιο κρύωμα και δεν θέλω να έχω το παιδί με μάσκα παντού ακόμα και στο σχολείο μπορει να γίνουν κάποιες εξετάσεις σε παιδοπνευμονολογο ? Υπάρχει περίπτωση να είναι από αλλεργία όλο αυτό διότι μάλλον έχει αλλεργία στην γύρη της ελιάς. Σήμερα και αυτές της μέρες φτερνίζεται και βγάζει φλέματα .

2 ειδικοί απάντησαν

  • ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΑΤΕ ΓΙΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ. ΕΑΝ ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΛΛΕΡΓΙΚΗΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑΣ ΘΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΗΜΕΡΕΣ. Η ΜΑΣΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ ΜΙΚΡΟΒΙΑΚΕΣ-ΙΟΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ.

    Βασιλειάδης Παναγιώτης

    Παιδίατρος

    Βέροια

  • Δεν είναι αλλεργία, λοίμωξη ήταν. Είτε από ιό είτε από βακτήριο. Αν επιμείνουν τα φλέγματα να επανεξεταστεί, αρκεί από απλό Παιδιατρο

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος