• Ίωση Γρίπη Κρυολόγημα
  • Υποβλήθηκε 07/12/2023

Καλησπερα σας, η μικρή μου κόρη 4 ετών έχει βήχα υγρο πανω απο τρεις βδομάδες χωρίς αλλά συμπτώματα.Στην αρχή της Τετάρτης εβδομάδας μου έκανε ξαφνικά 39'2, μόνο για λίγες ώρες. Έχει γίνει ακρόαση από τον παιδιατρο μας δεν έχει ακροαστικα και μας δίνει αερολιν και όρο στη μυτη. Δεν βλέπω βελτίωση όμως....Ο βηχας δεν είναι νυχτερινός, μόνο σποραδικά στη διάρκεια της μέρας. Θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ εκ των προτερων .

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να επανεκτιμηθεί απο παιδίατρο μήπως έχει αλλάξει κάτι στην ακρόαση του πνεύμονα και χρειάζεται κάτι επιπλέον στην αγωγή της κόρης σας.

    Καραλέξη Μαρία

    Παιδίατρος

    Γλυφάδα

  • Θα πρέπει πρώτα από όλα να επανεξετασθεί από τον γιατρό σας γιατί μπορεί να χρειάστεί είτε ακτινογραφία είτε αντιβίωση.

    Μιχαλόπουλος Χαράλαμπος

    Παιδίατρος

    Κερατσίνι

  • Καλημερα. Εαν επιμενει ο βηχας καλο θα ηταν να εκτιμηθει παλι απο τον παιδιατρο σας μηπως αλλαξε κατι

    Μιχαηλίδου - Μοθωναίου Αλεξάνδρα

    Νεογνολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Αν η κλινική εξέταση μας οδηγήσει στην διάγνωση της βρογχιτιδας μπορεί να χρειαστεί αντιβίωση.

    Λάιος Παναγιώτης

    Παιδίατρος - Ομοιοπαθητικός - Αναπτυξιολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ο πυρετός για λίγες ώρες δεν αξιολογείται ως κάτι σοβαρό. Για το βήχα, αν δεν υπάρχουν σκροαστικα οφείλεται σε ερεθισμό του λαιμού 'η ρινική συμφόρηση. Το Aerolin δε βοηθάει, ίσως κάποιο σπρέι για τη μύτη, αν είναι μπουκωμενη.

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος