• Ίωση Γρίπη Κρυολόγημα
  • Υποβλήθηκε 12/04/2024

Καλημέρα σας , έχω την κόρη μου 2 χρόνων ( ευαισθησία στο αναπνευστικό /: έχοντας ιστορικό βρόγχο πνευμονία ) Μετά από απουσία 2 μηνών από το σχολείο για να αποφύγουμε τα χειρότερα , παίρνοντας σε αγωγή το Montol σα θεραπεία μέσα σε 15 ημέρες αρρώστησε δυο φορές με υψηλούς πυρετούς βήχα & μυξουλες - μας χορηγήθηκε Zithromax αντιβίωση την πρώτη φορά . Αφού γίναμε καλά μετά από δυο μέρες πήγαμε σχολείο έχουμε πυρετούς πάλι . Μπορεί να κολλησει νέο ιό τόσο σύντομα ; Είναι φυσιολογικό να αρρωσταίνει τόσο συχνά ; Με αυτό το τρόπο σκέφτομαι αν κάνει κακό να πηγαίνει σταθμό ή απλά είναι φυσιολογικό και κάποια στιγμή έχοντας πάρει τα απαραίτητα αντισώματα θα τελειώσει ;

3 ειδικοί απάντησαν

  • ΧΡΗΖΕΙ ΚΑΛΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΟΙ ΣΥΧΝΕΣ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΧΟΡΗΓΕΙΤΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΕΛΕΓΧΟ.

    Βασιλειάδης Παναγιώτης

    Παιδίατρος

    Βέροια

  • Καλησπέρα, όσο πιο μικρός σε ηλικία είναι κάποιος που έχει περάσει μια βρογχίτιδα ή πνευμονία τόσο πιο ευάλωτος μπορεί να είναι στις λοιμώξεις του ανώτερου αναπνευστικου, ιδιαίτερα αν έχει μια προδιάθεση από την οικογένεια του, το περιβάλλον του κτλ. πόσο μάλλον αν πρόκειται μετά από πρόσφατη ίαση από Βρογχοπνευμονία.

    Στην ηλικία των 2 ετών είναι φυσιολογικό ένα παιδί που πηγαίνει στον παιδικό σταθμό να αρρωσταίνει συχνά και κυρίως από στο αναπνευστικό σύστημα. Με τον καιρό και κυρίως από του χρόνου θα έχει θεωρητικά μια άλλη εικόνα το παιδί. Αν δεν πρόκειται για το διάστημα μετά την Βρογχοπνευμονία ή βρογχιτιδα κτλ τα παιδιά πρέπει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θάνος Χρήστος

    Παιδίατρος (Ιατρός παιδικής & εφηβικής ηλικίας)

    Καλαμαριά

  • Συμβαίνει σε μερικά παιδιά αυτής της ηλικίας να κολλάνε συνέχεια ιώσεις στην πρώτη χρονιά στον παιδικό σταθμό. Μπαίνοντας για τα καλά στην άνοιξη το φαινόμενο θα μετριαστει και του χρόνου θα είναι καλυτερα

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος