• Ίωση Γρίπη Κρυολόγημα
  • Υποβλήθηκε 13/10/2023

Έχω δύο ημέρες πυρετό 37_38και σήμερα βγήκα θετική στον κοβιτ.Εχω συνάχι, βήχα πονοκέφαλο και κόπωση.Ο γιατρός μου είπε μόνο αντιπυρετικά.Ποσες ημέρες κρατάει ο πυρετός με την νέα παραλλαγή που κυκλοφορεί τώρα.Να πάρω αντιβίωση?

2 ειδικοί απάντησαν

  • Αντιπυρετικά όχι με τόσο λίγο πυρετό. Έτσι, δεν θα μάθουμε αν ο πυρετός θα ήταν 39 χωρίς αντιπυρετικά. Αν ήταν, η συζήτηση πάει αλλού. Κανείς δεν αναλαμβάνει υπεύθυνα τα προβλήματα της υγείας σας, με συμβουλές από το τηλέφωνο ή 'διαγνώσεις' από το ίντερνετ. Όπως -ίσως- ξέρετε, υπάρχουν ειδικά αντιικά για τον COVID, που χορηγούνται δωρεάν, σε ειδικές περιπτώσεις. Ελάτε στο ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΩΝ, ακόμη και ένα είστε ακόμη θετικός ή έχετε ήδη αρνητικοποιηθεί.

    Μαθιουδάκης Γεώργιος Α.

    Πνευμονολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Τελευταία με τη νέα παραλλαγή ο πυρετός δεν κρατάει στις περισσότερες περιπτώσεις πάνω από 2-3 ημέρες. Καλό θα ήταν να πάρεις και κάποιο πολυβιταμινουχο σκεύασμα. Αντιβίωση γενικά δεν χρειάζεται.

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια