• Ίωση Γρίπη Κρυολόγημα
  • Υποβλήθηκε 16/11/2022

Επίμονη ζαλαδα χωρίς παθολογικο πρόβλημα.Τι μπορεί να συμβαίνει

17 ειδικοί απάντησαν

  • Επισκεφθείτε ειδικό ωρλ.

    Dr. Μαλάτος Αντώνιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Παγκράτι

  • Τι εννοείτε "χωρίς παθολογικό πρόβλημα"; Έχετε εξεταστεί και βρέθηκαν όλα καλά;

    Κωνσταντάρας Νικόλαος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κηφισιά

  • 945166277 καλέστε με

    Dr. med. Κανιούρας Κωνσταντίνος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Η ζάλη είναι αρκετά συχνά ένα αίσθημα που παρουσιάζεται σε όλες τις ηλικίες. Χρειάζεται προσεκτική λήψη του ιστορικού από τον γιατρό διότι μπορεί να οφείλεται από διάφορες καταστάσεις είτε αμιγώς παθολογικές είτε αλληλεπιδρασεις από λήψη φαρμάκων είτε από τις λεγόμενες " ψυχοσωματικες" περιστάσεις.Σε κάθε περίπτωση ίσως κριθεί αναγκαίος και ένας λεπτομερής αιματολογικός έλεγχος

    Ζαχαριάδης Κωνσταντίνος

    Γενικός Γιατρός

    Νέα Σμύρνη

  • Κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει. Να σας δει ΩΡΛ, καρδιολόγος, νευρολόγος, οφθαλμίατρος

    Κόκκαλη Ελένη

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Άγιοι Ανάργυροι

  • καλό θα ήταν να γίνει έλεγχος από ΩΡΛ για ίλιγγο ο οποίος είναι λειτουργικό θέμα και όχι παθολογικό οπότε όλες οι εξετάσεις είναι φυσιολογικές

    Ασκητή Μαρία

    Ωτορινολαρυγγολόγος - Χειρουργός Κεφαλής και Τραχήλου

    Κάτω Τούμπα

  • Υπάρχει ο λεγόμενος καλοήθης ίλιγγος θέσεως που είναι συχνά ιδιοπαθής (χωρίς υποκείμενη παθολογία).

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Παθολόγος

    Δάφνη

  • ίσως πάσχετε από λαβύρινθο. Χρειάζεται εξέταση

    Γιαννακόπουλος Πολύβιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Περιστέρι

  • Δυστυχώς η ερώτησή σας είναι πολύ ασαφής. Με τον όρο ζάλη κάποιος μπορεί να εννοεί οτιδήποτε από πονοκέφαλο έως ίλιγγο, ναυτία αστάθεια κλπ. Επίσης τι εννοείτε χωρίς παθολογικό πρόβλημα; Έχετε εξεταστεί από κάποιον ειδικό και δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα ή δεν αισθάνεστε κάτι εσείς; Θα σας πρότεινα να εξεταστείτε για αρχή από τον οικογενειακό σας γιατρό, ο οποίος θα μπορούσε να σας κατευθύνει στη διερεύνηση του προβλήματος.

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • MΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΙΤΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΜΟΝΗ ΖΑΛΑΔΑ.ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΩΡΛ ΓΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Τα αίτια της ζαλάδας ποικίλουν όπως πρόβλημα με αυχένα, λαβύρινθο ,χαμηλή πίεση η χαμηλό σάκχαρο καθώς επίσης κάποιο πρόβλημα όρασης μπορεί να επιφέρει ζαλάδα επί εμμονής των συμπτωμάτων πρέπει να γίνει διερεύνιση των παραπάνω.

    Δεβεκούζου Δημήτρης

    Γενικός Γιατρός

    Παλαιό Φάληρο

  • Στις περισσότερες περιπτώσεις ζαλάδας – ιλίγγου, χωρίς άλλο παθολογικό πρόβλημα, υπάρχει κάποια διαταραχή στην ομαλή λειτουργία του οργάνου που είναι υπεύθυνο για την ισορροπία του σώματος, δηλ. του ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥ.
    Ο Λαβύρινθος βρίσκεται στο βάθος του ακουστικού πόρου, ακριβώς δίπλα στον Κοχλία, (που είναι το όργανο της ακοής). Γιαυτό στις περιπτώσεις αυτές η διερεύνηση του προβλήματος της ζάλης γίνεται από τον Ειδικό Ωτορινολαρυγγολόγο.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Η ζαλάδα (ζάλη) είναι ένα αίσθημα/σύμπτωμα που δεν είναι εύκολο να περιγραφεί, ωστόσο ο όρος συχνά χρησιμοποιείται για την περιγραφή της αστάθειας ή λιποθυμίας με/χωρίς περιστροφή. Μπορεί να συνυπάρχει απώλεια της ισορροπίας ή δυσκολία στη βάδιση.
    Η διερεύνηση της παθολογίας της ζάλης δεν πρέπει ποτέ να αγνοείται και χρειάζεται προσεκτική κλινική εκτίμηση με τον συγκερασμό
    της παθολογικής, καρδιολογικής, νευρολογικής εκτίμησης για ειδικά νευρολογικά σημεία όπως διπλωπία, πονοκέφαλος, δυσκολία στην ομιλία, δυσκολία στην κατάποση, αστάθεια βάδισης, αδυναμία σε κάποιο χέρι ή πόδι, και τέλος την εκτίμηση του λαβυρίνθου και του αιθουσαίου
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Άλιμος

  • Χωρίς παθολογικό πρόβλημα εννοείτε ότι σας είδε Παθολόγος και σας είπε ότι δεν βρίσκει από πλευράς του / ειδικότητας του κάποιο αίτιο? Αν ναι, μπορεί να οφείλεται στο λαβύρινθο. Για να διαπιστωθεί αν φταίει ο λαβύρινθος ή όχι, πρέπει να σας δει Ωτορινολαρυγγολόγος

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Η ζάλη είναι σύμπτωμα που μπορεί να οφείλεται σε διάφορα αίτια.. Κάποια από αυτά σχετίζονται με το αυτί και προκαλούν το λεγόμενο ίλιγγο. Αν υποφέρετε από ιλίγγους καλό θα είναι να επισκεφθείτε κάποιον ΩΡΛ και πιθανώς και νευρολόγο για να βρείτε την αιτία του προβλήματός σας!

    Κιλμπασάνης Αδαμάντιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πανόραμα

  • Απαιτείται ιστορικό και κλινική έξεταση

    Νοδάρας Χρήστος

    Παθολόγος

    Ασπρόπυργος

  • Καλησπέρα σας. Η ζάλη είναι ένα από τα πιο συχνά συμπτώματα στην εσωτερική παθολογία. Δυστυχώς στην καθομιλουμένη ο λαός περιγράφει ως ζάλη τον ίλιγγο, την λιποθυμική τάση , τις διαταραχές όρασης ή την κεφαλαλγία. Έχει μεγάλη σημασία η επιμονή στο ιστορικό πριν τον έλεγχο σας. Πρώτα ο ιατρός πρέπει να κατατάξει σωστά το σύμπτωμα σας και μετά να προχωρήσει στην διάγνωση.

    Μπαρμπουνάκης Γεώργιος

    Παθολόγος

    Παγκράτι